Från Genève blev det sedan två hyrbilar för den vidare färden mot Chambéry/Aix-le-Bains och sedan upp på höghöjdsplatån vid La Féclaz. Bilresan gick mycket snabbt och bra på den fantastiskt fina, inte bara utsiktsmässigt utan också kvalitetsmässigt byggda motorvägen från Genève mot Lyon. Enligt experten i laget, Michael J, är vägen ett lysande exempel på hur en perfekt motorväg skall se ut.
Det var bara sista biten från Aix-le-Bains som det är en liten krokig väg, rena alpvägen utefter platåkanten. Vid 9-tiden på kvällen var alla välbehållna framme och kunde inta sina boningar, två stycken bottenvåningar i de 41 fritidshus som ligger på infarten till byn. Man delar på dessa våningar som består av två sovrum och ett kök/allrum med bäddsoffa.
Kvällen avslutades med en vandring ned på byn för ett sent kvällsmål. På söndagen blir det att handla frukostmat för veckan och registrering. På eftermiddagen blir det förmodligen en kort tripp upp till skidstadion i St François för att följa fotorienterarnas medeldistanskrav.
© 2010 Svenska OrienteringsförbundetHeliosgatan 3, 120 30 Stockholm, Telefonväxel: 010-4765360. Telefax: 08-724 68 61
Vi har VJ:s nya skomodeller i lager! Även Icebug, Inov-8, Jalas och Olway. 10% rabatt på ord priser i webshopen!
Elit- och talangutvecklare sökes till Stockholms Orienteringsförbund.