Hoppa till sidans innehåll
GPS-klocka
2009-09-08

Ny anvisning om hjälpmedel

Den senaste tiden har det flitigt diskuterats vilka tekniska hjälpmedel som får användas under tävling. För att ge svar på frågan har nu Svenska Orienteringsförbundet definierat tillåtna hjälpmedel i en anvisning.

Debatten intensifierades när Internationella Orienteringsförbundet (IOF) den 1 juni i de internationella reglerna ändrade till att det nu är förbjudet att bära med sig elektronisk navigationsutrustning med display eller ljud. De internationella reglerna gäller enbart på världsrankingtävlingar, Junior-VM, Veteran-VM, World Games, World Cup och VM.

Styrelsen godkände anvisning
Vad är det då som gäller på svenska tävlingar? I tävlingsreglerna står det under paragraf 7.3.6 att ”tävlande får under tävling inte använda annat än av SOFT godkänt tekniskt hjälpmedel.” Vad som är godkänt hjälpmedel har tidigare inte varit så tydligt, och därför har nu Svenska Orienteringsförbundet (SOFT) skrivit en anvisning om tekniska hjälpmedel. Denna diskuterades på styrelsemötet den 3 september och godkändes.

"Hoppas att oron försvinner"
I den nya anvisningen, som du hittar i faktaboxen till höger, står det att glasögon och andra synhjälpmedel samt konventionella armbandsur inte anses som tekniska hjälpmedel och därför får användas fritt. Till samma kategori räknas pulsklockor, höjdmätare, avståndsmätare, stegräknare samt navigationsutrustning (t.ex. GPS-enheter) som varken har kartdisplay eller kursorienterande signalfunktion.
– Med den här anvisningen hoppas vi att orienterarnas oro inför att köpa en ny GPS-klocka försvinner och att fler upptäcker den fantastiska analysmöjlighet dagens teknik ger vår idrott, säger Niklas Wrane, regelansvarig på SOFT.
– Dagens GPS-modeller från Garmin, Polar och Suunto är alltså fria att använda på vanliga svenska tävlingar eftersom det i modellerna hittills inte finns någon möjlighet att lägga in en bakgrundskarta.

Orienteringens grundidé påverkas inte
SOFT är överens med IOF om att förbjuden teknisk utrustning inte bara är förbjuden att använda utan också att bära. Däremot gör SOFT och IOF skillnad på vad som är tillåtet och inte, och där ser SOFT nyttan med en GPS-enhet som kan mäta avstånd som så pass liten att orienteringens grundidé inte påverkas nämnvärt.

Tillåtet att utveckla metod
Vill man utveckla en metod för att nyttja en GPS-klockas avståndsmätare är det alltså nu tillåtet. Niklas Wrane är dock skeptisk till vilken nytta det kan ge.
– Till att börja med ska man, i tävlingsfart, mäta sträckan med en linjal på kartan och dessutom veta exakt varifrån man mäter. När man knäpper igång avståndsmätningen ska man sedan hålla en väldigt exakt kurs från denna punkt. När väl klockan indikerar att man är framme ska man ha någon nytta av den informationen. I viss extrem terrängtyp kan det kanske ge en fördel mot traditionell orientering, men frågan är om inte kompasstekniken är betydligt mer avgörande i det fallet, menar Wrane.

  1. Kan SOFT vara vänliga att tydliggöra vad som menas med "kursorienterande signalfunktion"? Är det t ex GPS:er som visar vilken kompasskurs man rör sig i? Ser i så fall inte vilken ytterligare nytta man skulle ha av detta jämfört med kompassen.

    Skrevs av Jan Abrahamsson 2009-09-19 kl 04:26 Anmäl
    Inlägg anmält
  2. Jag kommer ihåg när Arto sjöng "brudar kan jag skita i, jag sysslar med kart-onani". I alla tider har orienterare förbrödras så fort någon hållt fram en karta. Det är sällan någon prestige i att frikostigt dela med sig av sina tankar och vägval till den konkurrent som är intresserad efter avslutat lopp. Med dagens teknik tar vi detta ännu ett steg då vi nu hemma i lugn och ro kan analysera allt ifrån vägval, puls och höjdmeter i förhållande till resultatet. Med andra ord så hänger orienteringen med fint i den övriga tekniska samhällsutvecklingen. Jag är övertygad om att detta är ett sätt att göra vår sport attraktiv bland våra yngre (och äldre) och bidrar starkt till att fortsätta sudda bort den gamla töntstämpeln över orienteringssporten.

    Skrevs av Papiraol 2009-09-10 kl 23:13 Anmäl
    Inlägg anmält
  3. Anvisningen har uppdaterats. Formuleringen "... navigationsutrustning (t ex GPS-enheter) som saknar kartdisplay och/eller kursorienterande signalfunktion" ska tolkas som att ingen av funktionerna får finnas. Detta kan dock misstolkas. Den nya formuleringen är förhoppningsvis tydligare och lyder "... navigationsutrustning (t ex GPS-enheter) som varken har kartdisplay eller kursorienterande signalfunktion". Detta har även uppdaterats i nyheten ovan.

    Skrevs av Niklas Wrane, SOFT 2009-09-10 kl 00:53 Anmäl
    Inlägg anmält
  4. Bra Björn att du är tydlig med det för det är inte helt trivialt att avgöra när du arbetar för IOF (vars beslut dessutom då verkar ligga i linje med din personliga åsikt) och du ger dig in i den här debatten i eget namn. Men jag respekterar det. Då får med andra ord de synpunkter du framför stå för dig personligen. Svenska Orienteringsförbundet gör i alla fall bedömningen att den eventuella nytta dagens GPS-utrustning ger i navigationshänseende är marginell och att den anvisning som nu finns förhindrar potentiella ökade navigationsmöjligheter med framtidens GPS-utrustning (eller annan framtida utrustning som bygger på satellitnavigering).

    Skrevs av Niklas Wrane, SOFT 2009-09-10 kl 00:24 Anmäl
    Inlägg anmält
  5. Niklas, för att vara mycket tydlig: Min åsikt för jag fram som min egen, och räknar med att du respekterar det. Vänligen blanda inte in IOF i sammanhanget. Vad gäller sakfrågan så framhärdar jag: Att tillåta tekniska hjälpmedel för navigering utöver karta och kompass är enligt min uppfattning ett avsteg från orienteringssportens grundidé.

    Skrevs av Björn Persson 2009-09-09 kl 23:46 Anmäl
    Inlägg anmält
  6. Björn Persson -> Nej, du far med osanning. Du skriver att SOFT nu öppnar upp för i princip alla positionerings- och navigeringsstöd utom s k "kursorienterande signalfunktion". Det stämmer ju inte? Du glömmer bort kartdisplayen. Denna är naturligtvis inte tillåten, vilket också framgår av anvisningen. Den finns förvisso inte på dagens GPS-klockor men den kommer garanterat att göra det inom kort och har du en bakgrundskarta i displayen, exempelvis en gammal orienteringskarta över området, räcker det med en enda blick på displayen för att förstöra hela orienteringens grundidé. Så att denna anvisning förändrar sportens grundidé får stå för dig och IOF.

    Skrevs av Niklas Wrane, SOFT 2009-09-09 kl 23:31 Anmäl
    Inlägg anmält
  7. För mig är SOFT:s beslut historiskt. Det handlar om en förändring av ett av vår sports grundvärden, att navigera enbart med hjälp av karta och kompass. SOFT öppnar nu upp för, i princip, alla positionerings- och navigeringsstöd utom s.k. "kursorienterande signalfunktion". Motivet tycks vara att möjliggöra ”GPS-inspelning” av lopp, men för det finns det ju redan ”tyst” teknik som inte kräver att vi accepterar navigeringshjälp. Frågan är om beslutsfattarna förstått detta, och vidden av sitt beslut? I sin kommentar refererar SOFT enbart till de utrustningar och den teknik som finns på dagens marknad. Men utvecklingen går ju med expressfart. Ska reglerna skrivas om allteftersom nya modeller och nya fiffiga funktioner ser dagens ljus?

    Skrevs av Björn Persson 2009-09-09 kl 16:50 Anmäl
    Inlägg anmält
  8. Jag håller med Wrane att orienterare med mordern teknik inte har någon användning av att kunna mäta distansen med GPS. Använder man kompassgång och stegning som tecknik så kanske man kan ha nytta av detta. Men då är man ju ändå hopplöst efter konkurrenter som använder mordern orienteringsteknik (utan GPS alltså). Springer själv med GPS och har övervägt nytta av att se avståndet men det går alldeles för fort för att hålla reda på en sak till. Det räcker med kompass, karta och definition.

    Skrevs av Jan Olm, Kils OK 2009-09-09 kl 11:01 Anmäl
    Inlägg anmält
  9. Om man ska kunna dra nytta av GPS-klockans funktioner under en tävling springer/orienterar man för sakta för att vara med i någon slags elitsammanhang. Så "no worries" för eliten. Men motionärerna kanske tycker det är så blodigt allvar att man vill "fuska".

    Skrevs av Tynne 2009-09-09 kl 08:51 Anmäl
    Inlägg anmält
  10. "Tekniska hjälpmedel är navigationsutrustning och fordon." - Vi tillåter kompass och pannstrålkastare, det räcker! GPS är ett tekniskt hjälpmedel, som vi inte behöver. Så länge man bara kan använda det för analys efteråt kan det vara OK, men att bara tejpa/stänga av kommer alltid att leda till misstankar om möjligt fusk. IOF gör alltså egentligen helt rätt! - Sedan kan man ju fundera vidare på fordon... Häst eller annat riddjur? Bärare? Kanske skulle det räcka med att räkna upp de tillåtna hjälpmedlen och verkligen hålla nere antalet... Så blir regelboken lite tunnare...

    Skrevs av Niklas Nilsson 2009-09-09 kl 00:03 Anmäl
    Inlägg anmält
  11. Skilj på "bära med" och "använda"! Regeln talar om vilka hjälpmedel som får användas. Definitionen talar om vad som får bäras med. Tycker det är på sin plats att tillåta att ha med GPS, men inte att använda den! Orientering är att ta sig fram med karta och kompass, inget annat. Att använda GPS gör det till något annat - GPS-orientering (nästa gren efter MTBO?).

    Skrevs av Bengt 2009-09-08 kl 19:43 Anmäl
    Inlägg anmält
  12. Håller med Göran, att ta hjälp med avståndsmätningen samt att på display se spåret av hur man sprungit, hjälper en hel del. Man kan tex se om dragit sig långt åt sidan, eller börjar spring lite åt fel håll. Kanske inget som eliten behöver bekymra sig om, men vi andra som normalt stegar och går kompass kan dra nytta av tex GF 305.

    Skrevs av MH 2009-09-08 kl 18:48 Anmäl
    Inlägg anmält
  13. Det är väl betydligt bättre och enklare att förbjuda all form av hjälp från elektronisk utrustning under loppet (medicinsk utrustning undantagen så klart). Man kan få bära med sig GPS och pulsmätare för datainsamling i syfta att analysera loppet i efterhand, bara man inte tar hjälp av elektroniken under loppet. Displayer ska vara förtejpade (kanske någon form av plomberad tejpning vid viktigare tävlingar). Alarmsignaler för tidtagning, puls och navigation avslagna. Gör stickprov för kontroll att ljudsignaler ej används.

    Skrevs av Kent Blyberg 2009-09-08 kl 17:05 Anmäl
    Inlägg anmält
  14. Det här måste vara ett av SOFT:s sämsta beslut någonsin. I artikeln påpekar man att det är fritt fram att utveckla tekniker för att till exempel använda mätfunktionen i sin GPS klocka. De påpekar i senare i artikeln att de inte tycker att det går emot orienteringens grundtankar. Där håller jag inte med. Det här är enligt mig ett steg i helt fel riktning. Jag är själv ett stort fan av att använda GPS klocka som analysfunktion, men att använda GPS:en som ett tekniskt hjälpmedel känns för mig helt fel, sportens charm försvinner. För jag tvekar inte på att man med träning kan ha användning av tillexempel mätfunktionen... Läs hel mitt inlägg om regeln: http://goranwinblad.wordpress.com/2009/09/08/om-softs-nya-regel-angaende-anvandning-av-gps/

    Skrevs av Göran Winblad 2009-09-08 kl 14:35 Anmäl
    Inlägg anmält
  15. Ordning och reda är bra. Fusk är inte så bra..

    Skrevs av Sasse 2009-09-08 kl 14:08 Anmäl
    Inlägg anmält
  16. Tack SOFT! Skönt att sunt förnuft får styra.

    Skrevs av Maria 2009-09-08 kl 12:31 Anmäl
    Inlägg anmält
  17. Wrane for presedent in IOF !!! IOF:s beslut är ju så sjukt att man skrattar. Regelboken kommer bli tjock om 10 år... Idag kan man ju sitta vid skrivbordet å "springa en stadssprint" på Eniro eller Google. IOF:s beslut verkar vara en rent panikbeslut.

    Skrevs av Tomas 2009-09-08 kl 12:30 Anmäl
    Inlägg anmält

© 2010 Svenska Orienteringsförbundet

Box 22, 171 18 Solna, tel 08-587 720 00, fax 08-587 720 88        

Förbundssponsorer

Huvudsponsor

Annonser

Moderna Försäkringar
 
Letro Sport AB Surahammar

Stort sortiment pannlampor till bra priser hittar du hos oss.
Besök vår webshop
10% rabatt på ord priser!