Hoppa till sidans innehåll
Svenska medaljörer
2009-06-06

Rent hus på juniorsidan - medaljlösa seniorer

Sverige tog alla juniormedaljerna på långdistansen i Nordiska Mästerskapen i Salo, med Anna Forsberg och Gustav Bergman i topp. Bland seniorerna blev det dubbla fjärdeplatser genom Peter Öberg och Helena Jansson. Där vann Daniel Hubmann, Schweiz, och Minna Kauppi, Finland.

De blågula juniorerna sopade banan fullständigt med de andra ländernas löpare i långdistansen. På herrsidan var det blågult på de fyra första platserna genom Gustav Bergman, Anton Tynong, Johan Runesson och Albin Ridefelt, och näste svensk, Olle Boström, blev sexa. Även på damsidan knep Sverige medaljerna när Anna Forsberg, som försvarade sin titel från 2007, vann före Anna Segersson och Kristin Löfgren.

- Vi har ett riktigt bra juniorgäng just nu, sen vet man ju aldrig hur bra de andra ländernas löpare är. Det här var ett riktigt skönt kvitto, säger Gustav Bergman, som trivdes i terrängen.
- Det var jättefint och liknar det man möter i Stockholm, så visst passade det mig perfekt, säger Gustav, som var 42 sekunder före tvåan Anton Tynong.

Anton_Tynong
Landslagsdebutanten Anton Tynong tog silver.

Anna Forsberg överraskade alla när hon som 17-åring tog guld på långdistansen på Bornholm 2007. Två år senare fick hon åter stå överst på pallen, hela 1.53 före tvåan Anna Segersson.
- Jag vet ju att jag kan vinna, men hittills i år har jag inte riktigt fått till det i tävlingarna. Nu tog jag det bara lugnt och vågade göra kartstopp, och då funkade det, förutom ett par mindre misstag, säger Anna, som inte kände sig som favorit.
- Jag försökte slå bort alla sådana tankar innan loppet, men jag ville ju vinna så visst var jag nervös. Men det släppte så fort jag fick kartan i handen.

Blandade känslor hos seniorerna
Medan juniorerna hade stor klang- och jubelföreställning på nationaldagen var det mera blandade känslor hos de svenska seniorlöparna.

- Jag är helförbannad på mig själv, säger Helena Jansson, som slutade fyra, 3.15 bakom vinnaren Minna Kauppi, Finland, och med 13 sekunder upp till bronset, som togs av Anne Margrethe Hausken, Norge.
Merja Rantanen, Finland, knep silvret.
- Jag gjorde världens idiotbom på sista slingan inne i boet. Jag var trött och såg schweiziskan Vroni König-Salmi sticka ut från den kontrollen som jag skulle till. När jag inte hittade skärmen så irrade jag bara planlöst och fick till slut läsa in mig vid en vätskekontroll ute på vägen. Så får man bara inte göra på ett mästerskap, suckar Helena, som tappade över två minuter på missen och innan dess låg tvåa 20 minuter före mål.
Mot hemmahoppet Minna Kauppi fanns dock inget att göra. Hon ledde större delen av banan och sprang ohotad i mål som vinnare framför en ytterst begränsad publikskara.
- Det kändes väldigt bra att springa, men när det är så få tillfällen man får att tävla i sitt eget land är det ju synd att det inte var fler i publiken, säger Minna.

Helena_Jansson
Fyran Helena Jansson var allt annat än nöjd. 

Bland herrarna hade Peter Öberg goda förhoppningar om medalj i långdistansen, men marginalerna var inte på rätt sida.
- En fjärdeplats några sekunder från medalj är väl inte vad man drömmer om precis. Tekniskt är jag ganska nöjd, men jag räckte inte till löpmässigt mot slutet, säger Peter, som tappade en halvminut och bronsmedaljen till fransmannen Thierry Gueorgiou på banans tre sista kontroller.
- Jag orkade inte växla upp tempot. Jag känner att jag hela tiden närmar mig de allra bästa, men på en långdistans räcker jag inte till ännu. Men om det känns som idag så kan det bara bli bättre resten av veckan!

Ett positivt utropstecken var också David Andersson, som blev femma en knapp minut bakom Öberg.
- Så här bra har det inte känts sedan Nordiska Mästerskapen för två år sedan, säger David, som då tog silver bakom Matthias Merz, Schweiz.
Nu var Merz tvåa, slagen med 18 sekunder av landsmannen Daniel Hubmann.
- Nu har jag bara tre månaders löpträning bakom mig efter alla skador, men om jag jämför med hur det kändes för två år sedan så öppnade jag betydligt mer försiktigt idag. Men jag kände mig pigg mot slutet, så formen är helt klart på uppgång, säger David. 

Bakom Öberg, Andersson och Jansson var det ett stort hopp till övriga svenskar. Debutanten Annica Gustafsson var näst bäst bland de svenska damerna på 19:e plats. Bland herrarna blev Jan Troeng 17:e efter att såväl Emil Wingstedt som Martin Johansson bommat bort sig rejält till nionde kontrollen. Wingstedt tappade över fem minuter där och blev till slut 32:a, slagen med mer än tio minuter. Johansson tappade över elva minuter och valde att bryta loppet.

  1. Det officiella namnet är Öppna Nordiska Mästerskapen. De nordiska länderna får ställa upp med tio löpare per klass, övriga länder sex.

    Skrevs av Insatt 2009-06-06 kl 20:24 Anmäl
    Inlägg anmält
  2. Såg att Peter Öberg var bästa nordiska löpare i dag åtminstone. De som kom före var ju mellaneuropeer. Hur funkar det egentligen med "nordiska mästerskap"? Trodde det bara var folk från norden som fick vara med...

    Skrevs av Oskar 2009-06-06 kl 19:56 Anmäl
    Inlägg anmält
  3. Grattis Sveriges framtid! Fantastisk utdelning redan första tävlingsdagen. Hoppas att det smittar av sig på resten av truppen, som säkert vill visa vad de kan senare i veckan. Lyfter speciellt på hatten för Anton T, som visar att det lönar sig att gå "all in". Keep up the good work!

    Skrevs av X-coach 2009-06-06 kl 17:09 Anmäl
    Inlägg anmält
  4. Starkt juniorer!! Grattis Vilken nationaldag! Vilken fin karta långdistansen gick på! Peter Öbergs lopp var riktigt fint också! Bästa nordiska löpare i seniorklassen! Se och njut: http://www.karltiselius.se/kartor/show_map.php?user=karl&map=33

    Skrevs av Karl Tiselius 2009-06-06 kl 12:22 Anmäl
    Inlägg anmält

© 2010 Svenska Orienteringsförbundet

Box 22, 171 18 Solna, tel 08-587 720 00, fax 08-587 720 88        

Förbundssponsorer

Huvudsponsor

Annonser

Moderna Försäkringar
 
Letro Sport AB Surahammar

Stort sortiment pannlampor till bra priser hittar du hos oss.
Besök vår webshop
10% rabatt på ord priser!

 
 
Smärtor när du löper?

Dynamiska sulor och behandling av löpsrelaterade besvär. Specialist i ortopedisk manuell terapi och leg. Sjukgymnast Tom A Torstensen
070-734 41 02