Ladda upp mentalt inför O-Ringen? Behövs det? Det är frågor som jag får tillbaka om jag frågar mina kompisar om deras mentala uppladdning inför O-Ringen.
För mig är det i det psykiska som prestationen sitter. Mår jag bra psykiskt så faller alla de andra bitarna på plats automatiskt.
Jag vill kunna springa full av energi med trygghet och glädje, det är då jag orienterar som bäst!
Saken är den att alla tränar vi den mentala biten, hela tiden, oavsett vi vill det eller ej. Så länge vi finns, så tänker vi, och vi påverkas mentalt. Tänk efter själv, hur många ord eller tankar far igenom dig själv under en dag? Det är flera tusen, och det sker helt omedvetet.
Är tankarna bra eller dåliga? Höjer de dig eller sänker de dig? Vi kan själva styra tankarna dit vi vill. Vilka tankar vill du ha innan, under och efter ett lopp?
Energi
Det viktigaste för mig i min mentala uppladdning inför O-Ringen är att hitta energin och drivkraften att orka hela veckan igenom. När jag står på startlinjen vill jag att det ska spritta i hela kroppen av längtan att få ge mig iväg. Och det ska gälla varje etapp.
Att springa fem tävlingar under en vecka tar på energin. Och kanske är ditt huvud tröttare än bena när den femte etappen väntar.
Under O-Ringen händer det dessutom så mycket runtomkring. Den tid som vi är ute i skogen och tävlar är bara en bråkdel jämfört med all övrig tid under O-Ringendygnet. Under en dag händer det massor av roliga saker och vi får en massa intryck. För att smälta allt tror jag man måste få ta en stund för sig själv och hinna andas och tänka igenom vad som hänt. Kanske bara ta fem minuter innan man somnar och reflektera över dagen, och då givetvis ta fram de positiva sakerna.
Vilken är din drivkraft?
För att det ska kunna spritta i bena inför varje start och för att orka en hel O-Ringenvecka måste det mentala batteriet laddas upp innan veckan startar. Hur du laddar ditt batteri vet bara du. Men jag brukar ladda mitt genom att göra roliga saker, umgås med dem som gör mig glad, träna roliga träningar och njuta av livet för att ge några exempel. Med andra ord alltså sådant som får mig att må lite extra bra.
Det kan också vara bra att tänka igenom vad det är som lockar dig till O-Ringen och om du har något mål under veckan. Är det bara seger som räknas? Eller kanske är det gemenskapen som lockar? Tävlingarna? Campinglivet? Sjätte etappen?
I´m in love!
För mig är det svårt att säga just bara en enda sak som får mig att dras till O-Ringen. Jag tror det är hela alltet, the O-Ringen spirit.
För mig är det en kittlande känsla att få vara på O-Ringen. I’m in love. Jag älskar tävlingarna, folket och festen. Under O-Ringen är livet en fest varje dag, om du så vill. När det kommer svårigheter, försök se utmaningarna i dem och kom ihåg att allting är möjligt!
Ladda på med mental styrka på hemmaplan
Att känna en trygghet utöver det som väntar är också viktigt. Att veta att jag behärskar terrängen och utmaningen som väntar i Eksjö ger mig en känsla av trygghet och stärker mitt självförtroende. Jag kan plocka fram någon gammal tävling från Eksjötrakten. Eller på hemmaplan hitta liknande terräng.
Jag brukar tänka att varje ny terräng är som hemma, fast annorlunda. Och om man inte kan hitta Eksjöterräng hemmavid, så kan man alltid träna O-Ringenspurter! Det finns alltid något du kan träna på och vinna mental styrka i.
Och i huvudet kan du flera gånger drömma dig bort till Eksjö. Hjärnan är lättlurad. Om du flera gånger drömt att du flugit fram i skogen, spikat alla kontroller, så kommer du att göra det i verkligheten också!
Njut av veckan
Viktigast av allt tror jag är att njuta av stunden och ta tillvara på varje sekund som du är på O-Ringen. Trots allt så är det bara O-Ringen en gång varje år. Och trots att det kan regna, vara långa toaköer, flera kilometer till start, lervälling, skavsår, tjuriga miner och snack om kontroller som inte sitter där de borde, så finns det något som gör att man vill tillbaka, år efter år.
Det finns så mycket som är underbart. Kom ihåg att man alltid kan se saker ur flera perspektiv. Det är du som bestämmer vad du vill lägga energi på.
Se till att ha en rolig vecka, det kommer jag att ha. Vi ses i Eksjö!
Anna Forsberg