Hoppa till sidans innehåll
12-sekundersmetoden kommer att diskuteras innan det formella förbundsmötet inleds. Bilden är från masstarten på O-Ringen i Eksjö.
2010-02-26

12-sekundersmetoden diskuteras i workshop

Innan förhandlingarna på förbundsmötet i Sollentuna 20-21 mars drar igång kommer förslaget till nytt regelverk att kunna diskuteras i en workshop. Representanter för styrelsen och regelgruppen finns då på plats för att diskutera och svara på frågor, inte minst kring den omdebatterade 12-sekundersmetoden.

Nyligen beslutade Internationella Orienteringsförbundet (IOF) att regeln om hängning/samlöpning slopas vid internationella tävlingar. Även om det i förtexten till reglerna nu står som en etisk och moralisk princip att orientering ska vara självvald väg, kan man inte längre på tävlingar som lyder under IOF:s regelverk bestraffas för hängning/samlöpning. IOF:s beslut grundas på att man anser att det inte går att tekniskt bevisa var gränsen går mellan självvald väg och hängning/samlöpning.

Försöker definiera hängning/samlöpning
Till förbundsmötet i Sollentuna 20-21 mars har styrelsen i Svenska Orienteringsförbundet (SOFT) lagt ett förslag, framtaget av regelgruppen, att ändra de nuvarande svenska reglerna. Förslaget i sin helhet ser du i faktarutan till höger. Förslaget grundar sig alltså på att det räknas som hängning/samlöpning om två eller fler tävlande besöker tre kontroller i följd inom tolv sekunder, såvida inte en rimlig förklaring kan ges. Styrelsen gör alltså ett försök att definiera vad hängning/samlöpning är, medan IOF skrotar regeln och menar att det inte går att definiera. Notera att IOF:s regeländring kom efter det att SOFT-styrelsen lagt förslaget till förbundsmötet.

Vill fatta rätt beslut
Innan det formella förbundsmötet startar kommer den som vill kunna vara med i en workshop med frågestund kring det nya regelverket, där förslaget om 12-sekundersmetoden ingår.
– Det handlar om att vi ska komma fram till så bra beslut som möjligt i regelfrågorna. Som en konsekvens av att IOF nu tagit bort regeln om hängning/samlöpning måste vi kanske komma med alternativa förslag, säger Jan-Anders Gredeskog, förbundschef på SOFT.
Representanter för styrelsen och regelgruppen kommer att finnas på plats i samband med workshopen.
– Ett alternativ som vi kan diskutera är att vi under 2010 har 12-sekundersmetoden på försöksverksamhet i samband med elitserietävlingar, säger Gredeskog.

Motion till IOF?
De nordiska orienteringsförbunden (Sverige, Norge, Finland och Danmark) har gemensamt lämnat in en skrivelse till IOF där man kräver att IOF:s nya beslut kring hängning/samlöpning rivs upp.
– Med stor sannolikhet kommer vi också att lägga en motion till IOF:s förbundsmöte där vi skriver samma sak, att vi vill att beslutet ska rivas upp. Lägger vi en sådan motion kommer den att behandlas på mötet i samband med VM-veckan i Trondheim, säger Gredeskog.

12-sekundersmetoden

Här är styrelsens förslag till förbundsmötet kring den så kallade 12-sekundersmetoden:

6.2.7 Samlöpning är inte tillåten. Samlöpning anses ha skett om två eller fler tävlande besöker tre eller fler kontroller i följd inom 12 sekunder, såvida inte en rimlig förklaring kan ges. Förbudet gäller inte vid tävling med jaktstart eller gemensam start, patrulltävling eller deltagande i patrull, och inte i Inskolningsklass.

Kommentar: En handläggning förutsätter att anmälan skett vari minst en namngiven tävlande pekats ut som felande. Visar granskningen av sträcktidslistor att 12-sekundersvillkoret inte är uppfyllt, frias utpekad tävlande. I övriga fall granskas den utpekades bana. Visar det sig att villkoret endast är uppfyllt beträffande kortsträckor och/eller sträckor utan rimliga välvalsalternativ frias utpekad tävlande. I övriga fall hörs eventuella vittnen och granskas annan bevisning samt ges utpekad tillfälle att lämna förklaring. Visar det sig att den utpekade har en trovärdig och godtagbar förklaring frias denne. Endast i övriga fall fälls den utpekade för regelbrott och bestraffas.

Tävlande får inte låta någon följa sig för att visa vägen. Skuggning är dock tillåten i Öppna klasser, Inskolningsklass och U-klasser.

  1. Tillämpa 12-sekundersregeln maskinellt, implementera den i tävlingsadminprogrammen! Man kan stå ut med att släppa iväg sin mottävlare 12 sekunder vid behov. Vid protest måste man dock ta hänsyn till om det är extremt tätt med folk i skogen.

    Skrevs av Lasse F 2010-03-05 kl 11:29 Anmäl
    Inlägg anmält
  2. Orientering.se>> Bildtexten fungerar inte i Mozilla Firefox. Mats>> Skillnaden ligger i att det inte är individuell start i de fallen. 12-sekunders syftar till att göra orienteringen mer sportslig och inte avhängig av startlistan.

    Skrevs av R 2010-02-26 kl 14:53 Anmäl
    Inlägg anmält
  3. H Brolund> Genom att hålla muspekaren över bilden kommer bildtexten fram: "12-sekundersmetoden kommer att diskuteras innan det formella förbundsmötet inleds. Bilden är från masstarten på O-Ringen i Eksjö".

    Skrevs av Orientering.se 2010-02-26 kl 13:59 Anmäl
    Inlägg anmält
  4. Värt att tänka på är att hänglöpning som strider mot orienteringens grundidé länge har varit både tillåtet och praktiserat i många tävlingar med hög status som 10-mila, Jukola och O-ringen etapp 5. Ingen aktör förespråkar heller förbud i dessa sammanhang. Hur går det ihop? Jag anser att tävlingsarrangörens och banläggarens ansvar att motverka de fördelar som hängning kan innebära måste diskuteras tillsammans med förbud mot hägning alternativt stämpling inom 12 sekunder. Det vore mycket olyckligt om en 12-sekundersregel skulle leda minskat startmellanrum (15 s är inte hägning och räcker kanske?) eller nyttjande av spridningsmetoder/gafflingar.

    Skrevs av Mats 2010-02-26 kl 13:57 Anmäl
    Inlägg anmält
  5. Missvisande bild. Det är antagligen Erik Rost som gör en klassisk "bakhängning" här. Tittar man nog kan man se att han sneglar bakåt för kunna se vilket vägval jag tar ut från kontrollen. Annars tror jag bilden är från första etappen från O-ringen i somras där det var gemensam start och då är det väl inte aktuell med 12-sekundersregeln? ;)

    Skrevs av H Brolund 2010-02-26 kl 13:22 Anmäl
    Inlägg anmält

© 2010 Svenska Orienteringsförbundet

Box 22, 171 18 Solna, tel 08-587 720 00, fax 08-587 720 88        

Förbundssponsorer

Huvudsponsor

Annonser

Moderna Försäkringar
 
Letro Sport AB Surahammar

Stort sortiment pannlampor till bra priser hittar du hos oss.
Besök vår webshop
10% rabatt på ord priser!