På sista etappen kostade Simone Niggli till och med på sig att ta det lite lugnt och noterade sjätte bästa tid på etappen, efter fyra raka etappsegrar tidigare i veckan.
- Jag har varit lite försiktigare än normalt, tagit några stopp extra för att vara säker, säger hon.
Tjänade 92.000 under veckan
Segern är värd 75.000 kronor, plus 17.000 för de fyra etappsegrarna tidigare i veckan, vilket ger en nätt veckoinkomst på 92.000 kronor.
- Men pengarna är inte anledningen till att man springer O-Ringen. Det här är en så fantastisk tävling, med alla människor och alla arrangemang runtomkring, att jag inte vill missa att vara med.
Vila och intervallpass inför VM
Nu väntar VM-uppladdning.
- Jag åker hem till Schweiz några dagar innan vi åker till Norge. Det blir mycket vila de här dagarna, varvat med några korta intervallpass. Efter det har jag laddat batterierna och är redo för en ny tuff tävlingsvecka i VM, säger Niggli.
Antalet totalsegrar i O-Ringen är nu tre för den suveräna schweiziskan. I VM-sammanhang har hon 15 guld, en siffra som mycket väl kan öka i Trondheim.
Bästa svenska på femte plats
Bakom Simone Niggli tog tjeckiskan Eva Jurenikova, danskan Signe Söes och finskan Bodil Holmström placeringarna två till fyra, innan svenskorna radade upp sig. Bäst blev Lina Persson, Kristiansand, följd av Elin A Skantze, Järla, och Maria Magnusson, Sävedalen.