Svensk Orientering logotyp
16.09.2020

Andra deltävlingen i Ungdomsserien den 19 september

Orientering
Nästan som vanligt, men inte riktigt. Andra deltävlingen i årets lite stympade U-serie går av stapeln på lördag den 19 september. Ravinen är ledare strax före Tullinge. Uppstickare är Täby som ligger trea.

Corona sätter sina spår även i Ungdomsserien. Det blir ingen stor final, det sätter tillståndsenheten stopp för, men det blir regionala finaler lördag den 3 oktober. 

Nu på lördag den 19 september arrangeras andra deltävlingen som får konkurrens av Ungdoms-SM. Innebär att några klubbar får ett tapp i 16-klasserna.

Om man då tittar i resultaten från DM-helgen vid Malmsjö Gård, så ser det lite kärvare ut för bland annat Ravinen som gjorde bra resultat i H16-klassen. Den som väntar får snart besked hur det gick på både U-seriens andra deltävling och USM.

Ställningen

Relaterade nyheter

Nytorpsbadet en helt vanlig sommardag
STHLM Elitpris sprint avgjort vid DM
Starten
Årets Unga Arrangörer prisade
Stockholmssiluett
Välkommen till StOF, Jesper!
OK Ravinen vinner stafettligans deltävling 4
Långhelg i Blekinge