Svensk Orientering logotyp
25.10.2017

Leandersson och Glebov till StOFs konvent 19 november

Orientering
Ågesta Folkhögskola blir skådeplats för höstens stora händelse inom Stockholmsorienteringen. I år är det ett späckat program med betoning på upplysning - utbildning och kommunikation. Dessutom gästas vi av internationella storheter!

Årets konvent erbjuder ett smörgåsbord av aktiviteter för dig som ledare och aktiv i orienteringsklubbar inom stockholmsdistriktet. Vi har höga förväntningar på 2018 med ökad medlemstillströmning och ett 10MILA på hemmaplan. Vi hoppas och tror att utbudet på årets konvent både ska möta efterfrågan och tillfredsställa behov inför 2018. Med detta som utgångspunkt önskar vi en bred uppslutning till alla våra programpunkter med förväntningar om att flera representanter från era klubbar ska hitta intressanta ämnen att fördjupa sig i.

Programmet innehåller flera programpunkter som beskrivs i inbjudan. Vid anmälan anger du vilka programpunkter du önskar delta i. Du kan delta i flera programpunkter så långe schemat tillåter.

Välkomna!

Relaterade nyheter

Sprinthelg
Elit och bredd i påsk
M&V Bild Rådjurskid 200524
Tisdag och onsdag kväll 24-25 mars har jägarförbundet utbildningskväll för älginventerarna
IMG 6745
StOF-cupen och Elitprisserien drar igång!
Medaljörer Förbundsmötet 2026
Mer än 100 års rutin uppmärksammat!