Äntligen är säsongen igång efter två jobbiga corona-år. Tre UP-tävlingar genomförda i och med Tullinges Hågelbydubbel (Bilden: Vinnaren i D14, Molly Boman, sprang snabbare än fotografen)
Grymnatta i Sigtunaskogarna, MIK:s långdistans i Viad och Tullinges medeldistans i Hågelby har alla genomförts på ett finfint sätt. Kollar vi på reslutatslistorna ser vi många bra resultat av våra ungdomar som utvecklas hela tiden. Klicka gärna in i UP-sammanställningen under ungdom ovan så ser ni aktuell ställning. Nästa UP-tävling är Sprint-DM i Akalla.
Tävlingsledningen vid Hågelbydubbeln rapporterar att den frivilliga parkeringsavgiften inbringade hela 29 151 kr spm skänktes till UNHCR för att hjälpa Ukrainas flyktingar. Det intressanta är att att det var ca 11 blar som inte betalade överhuvud taget säger Per-Arne Forsberg (tävlingsledare under Hågelbydubbeln)
Relaterade nyheter
Orientering
23.03.2026
Tisdag och onsdag kväll 24-25 mars har jägarförbundet utbildningskväll för älginventerarna
Orientering
23.03.2026
StOF-cupen och Elitprisserien drar igång!
Orientering
23.03.2026
Mer än 100 års rutin uppmärksammat!
Orientering
25.02.2026