12.03.2024

Stefan Lindvall årets ungdomsledarstipendiat

Orientering
Stefan Lindvall, Haninge SOK prisades i samband med StOF:s årsmöte för sitt decennielånga engagemang för klubbens ungdomar.
Motiveringen till årets pris från Stockholms Skogskarlar löd: "För att under 10 års tid drivit ungdomssektionen i Haninge SOK genom att få klubbens ungdomar med på läger och tävlingar men även utbildas i arrangörskap praktiserat genom Haningenatten och -stafetten. Ungdomar bidrar också till information genom klubbens hemsida och nyhetsbrev. Genom att se alla med en positiv och uppmuntrande attityd vill Stockholms Skogskarlarnas klubb ge årets ungdomsledarstipendium till Stefan Lindvall, Haninge SOK."

Stefan syns här till höger om Skogskarlarnas ungskottsbevakare Garry Pettersson, som kvällen till ära agerade prisutdelare å Stockholms Skogskarlars vägnar. Garry är själv en ungdomsledarlegend i Stockholm, bl.a. som ansvarig för lägren på Domarudden under många år.

RELATERADE NYHETER

Veronica Kalinina Lidingö på natt-SM 12 april 2024
Kalinina och Hector i topp på natt-SM
Karro 2
Stockholms elitpriser
Bosön 2
Projekt 15-16 på Bosön
Fler nyheter