14.08.2025

Full fart på MTBO i sommar

Mountainbikeorientering
Drygt 40 mountainbikeorienterare deltog vid deltävling tre i ABCD cuppen MTBO ute på ett soligt Vaxholm, som levererade en träningstävling med bravur. Touch free enheter och mycket uppskattat fika efteråt.

Drygt 40 mountainbikeorienterare deltog vid deltävling tre i ABCD-cupen i MTBO ute vid ett soligt Vaxholm, som levererade en träningstävling med bravur. Touch free-enheter och mycket uppskattat fika efteråt.

Eventor - Tävlingsinformation: ABCD #3 MTBO

Banorna gick i varierande terräng allt från snabbcyklad asfaltsvägar till brötiga ”off camber” sluttningar på prickad stig. Erfarna och nybörjare fick möta en helt ny karta för MTBO i Stockholm.

Detta var starten på höstens deltävlingar i cupen. Härnäst bjuder IFK Lidingö in till MTBO den 10 september och Tullinge SK den 1 7september.

MTBO - Orienteringsförbundet

Håll sedan ögon och öron öppna för fler MTBO-aktiviteter och delträningstävlingar.

Samtidigt som det blomstrar i Stockholm är Haninge SOK:s åkare Sebastian Svärd på MTBO-VM i Polen. Han har på de inledande distanserna kämpat i ett mycket tätt stignät.

Det går att följa VM live via IOF live gratis. MIDDLE | International Orienteering Federation

Relaterade nyheter

MTBO
ABCD-cupen i MTBO återuppstår