StOF-cupen (tidigare Ungdomspriserna) inleds på lördag med långdistans vid Gustavsbergs tävling. Tävlingsserien består oftast av kring 10 deltävlingar varav varje löpares sex bästa resultat räknas. Deltagare upp till 12 år får endast deltagarpoäng och flitpris medan det i DH14 och 16 räknas placeringspoäng och delas ut priser till de tre bästa efter säsongens slut.
Mer om StOF-cupen går att läsa här.
Mer om Gustavsbergs tävling den 28 mars går att läsa här.
STHLM elitpris för juniorer och seniorer går nu in på sitt tredje år. Till den här säsongen är det snarare två serier - en för skogstävlingar och en för sprinttävlingar.
Mer om SHLM elitpris går att läsa här.
Kommande helg är både lördagens långsdistans och Järlas medeldistans på söndagen deltävlingar i prisserien för juniorer och seniorer. Mer om Järlas tävling går att läsa här.