Svensk Orientering logotyp
05.03.2019

Barn- och ungdomars tävlande

Orientering
Under 2018 har Svenska Orienteringsförbundet genomfört en studie kring barn och ungdomars tävlande. Nu vill de träffa dig och berätta om resultatet och lyssna på dig och hur du tycker att verksamheten för barn och ungdomar ska utformas.

Välkommen till mötesplats och diskussionsforum,

Under 2018 har Svenska Orienteringsförbundet genomfört en studie kring barn och ungdomars tävlande. De har studerat mönster i tävlandet och ställt frågor till föräldrar, ledare, tränare, barn och ungdomar, både de som slutat och de som håller på. Nu vill SOFT träffa dig och berätta om resultatet och lyssna på dig och hur du tycker att verksamheten för barn och ungdomar ska utformas.

I Vätergötlands hålls träffar vid två tillfällen, läs mer via änkarna nedan

Borås, Ymergården den 18/3,sista anmälningsadag 11/3.
Skövde, Idrottens hus den 10/4, sista anmälningsadag 3/4.  

Inbjudan till träffarna i Västergötland finns här
Mer om SOFTs undersökning och hela turnén finns här.

Notera att det här är en del i en förankringsprocess för eventuella förändringar kring barn och ungdomars tävlande inom orienteringssporten. Har du och din förening tankar och åsikter, så är det här man ska se till att vara med och göra sin röst hörd. Er åsikt är betydelsefull.

Relaterade nyheter

Ungoteket 2026 27 Web Inbjudan 3
Ny omgång av Ungoteket
GM 2026 Web Smal
GM-resa till Varberg
Alva Sonesson
Världscupen Skara-Lidköping
D12 DM Sprintstafett 2026
Säsongens första DM-tävlingar genomförda