Svensk Orientering logotyp
01.09.2014

Falköping utökade ledning

Orientering
Vid den fjärde deltävlingen Team Sportia League som Bredareds IF arrangerade den 30/8 tog Falköpings AIK OK tag i taktpinne ordentligt och utökade sin ledning i båda klubbsammanräkningarna, Bästa och Mesta klubb.

På bilden, Hanna Alsiö i D10, Falköpings AIK OK, Foto Torbjörn Löving

På ett sluttande gärde i en kuperad omgivning strax utanför Bredared hade föreningen förlagt arenan för den medeldistanstävling som utgjorde den fjärde deltävlingen i Team Sportia League.

Förutom Falköpings AIK OKs framfart och utökande av ledning uppmärksammas att OK Orinto samlade poäng på hög och tog sig in på topp 10-listan.

Team Sportia League går nu mot sitt avgörande i och med de två kommande DM-helgerna. Tre deltävlingar återstår, DM Medel den 6/9, DM Natt den 12/9 och DM lång den 14/9.

Om Team Sportia League

Till poängställningen

Relaterade nyheter

Hedgärdessjön Kontroll
Nyhetsbrev nr 1 2026
Isabryggan 1200
Semestertider på VOFs kansli
Ungdomstränarutbildning.All 1200
Prova de nya tränarutbildningarna
Symbolpalett Bild Hemsida Gul 1200
OCAD för teknikträningar