Svensk Orientering logotyp
04.03.2021

God uppslutning vid digitala arrangemangsträffar

Orientering
Måndag den 1 mars och onsdag den 3 mars hölls digitala arrangemangsträffar för årets tävlingsarrangörer i Västergötland och samtliga arrangörsföreningar fanns representerade.

Det var ett 30-tal deltagare vid respektive träff och så klart var det en hel del som handlade om nuvarande läge med regler, råd och restriktioner samt vilka förhoppningar och möjligheter som kan tänkas ges framöver.
Samtidigt ägnades en god portion av tiden även åt mer ordinära arrangemangsfrågor utifrån att även höstens arrangörer deltog och för dem är förväntningarna om ett mer normalt tävlingsarrangemang så klart större.

Just i nuläget finns fortsatt förhoppningar om att besked om vårens arrangerande ska komma och att det ska ge utrymme för genomförande om än med fortsatta begränsningar. När och om ett sådant besked kommer återstår att se. Tillsvidare är det fortsatt avvaktan som gäller.

Dokumentation från träffen finner du här.

Relaterade nyheter

Daladubbeln Resa 2026
Resa till Daladubbeln 2026
DM Lång 2026 prisutdelning
Västgötatoppen 2026 avgjord
DM Medel 2026 Arena 2
Västgötatoppen 2026 inför finalen
USM Teknikträff
Tekniktips inför USM