Svensk Orientering logotyp
02.01.2017

Kartritning på utbildningshelgen

Orientering
Utbildningshelgen 4-5 februari kommer att innehålla två fullmatade kartritningsutbildningar med kvalificerade utbildare. På lördagen är det Tord Hederskog som lär ut om kartverktygen i OCAD och på söndagen P-O Derebrant, georeferering och laserdata.

Lördagens utbildning är en grundutbildning i hur kartritningsfunktionerna i OCAD fungerar. Deltagarna ges också en inblick i en bra arbetsgång för hur man kan arbeta med kartritning och kartrevidering, rent praktiskt. 

På söndagen är inriktningen hantering av grundmaterial. Hur gör man för att nyttja laserdata på rätt sätt? Hur bör eventuellt gamla kartmaterial hanteras och revideras, eller ritas om? Hur sker passning av kartdatan genom georeferering?

Mer info om kartritningskurserna 

Till anmälan

Relaterade nyheter

DSC 3988
Kallelse till årsmöte 2026
Liam Hogedal SM Stafett 2025 Foto Tilda Andersson
Samordning av resor till Swedish Leauge
GM 2025 1
VOF Ungdom/Junior tränings- och planeringsdag
Utbildningshelgen 2026 Webbild 2
Utbildningshelgen 2026