Svensk Orientering logotyp
11.08.2014

Populära sommartävlingar i distriktet

Orientering
U10Mila-helgen och 2-dagars i Hjo lockar många orienterare till skogarna i början av augusti. Tillsammans görs över 6000 starter under de två tävlingshelgerna.

Ungdomens 10Mila arrangerades i år av flertalet klubbar i Mark under helgen 1-3 augusti. Utöver själva stafetten erbjöd arrangörerna en medeldistanstävling på lördagen och en långdistanstävling på söndagen.

Hjobygdens OK arrangerade sitt 2-dagars den 9-10 augusti med medeldistans på lördagen och långdistans på söndagen.

Dessa två tävlingshelger är tämligen attraktiva och lockar över 1000 deltagare per dag. Se listan nedan

Tävling anmälda
U10mila 1801
Markdubbeln medel 1104
Markdubbeln lång 1136
Hjobygdens medel 1113
Hjobygdens Lång 1042

 

Klart att det är glädjande för västgötaorienteringen med attraktiva tävlingar som attraherar många deltagare. En bra start på hösten borgar för stort deltagarantal även kommande helger även om konkurrensen är stentuff vissa helger, med stora tävlingar och ibland flera tävlingar i våra granndistrikt.

Relaterade nyheter

Ungoteket 2026 27 Web Inbjudan 3
Ny omgång av Ungoteket
GM 2026 Web Smal
GM-resa till Varberg
Alva Sonesson
Världscupen Skara-Lidköping
D12 DM Sprintstafett 2026
Säsongens första DM-tävlingar genomförda