31.07.2026

Tips till banläggare

Orientering
Västergötlands OF har tagit fram ett hjälpmedel för att göra det enklare att fixa märklappar för att markera var kontrollerna ska placeras på orienteringstävlingar. Finns tillgängligt för alla som är intresserade.

Vid ett orienteringsarrangemang är det mycket som banläggaren behöver göra. En sak är att sätta ut markeringar i skogen, så att bankontrollanten och de som ska sätta ut kontrollerna inför tävlingen kan se exakt var kontrollerna är tänkta att placeras.

På markeringarna är det lämpligt att ange vilken förening som arrangerar, datum för tävlingen, telefonnummer och mailadress till tävlingsledare eller banläggare, samt vilken kodsiffra respektive kontroll ska ha. För att göra detta enkelt så har Västergötlands OF tagit fram en märklapp där man bara behöver fylla i uppgifterna på ett ställe.

Här finns mer information och en länk för att ladda ner filen för att göra märklappar.

Relaterade nyheter

Inbjudan USM Resa 2026
USM-Resa 11-13 september
Öka Farta 2026 2
Västgötatoppen i Tidaholm
Hedgärdessjön Kontroll
Nyhetsbrev nr 1 2026
Isabryggan 1200
Semestertider på VOFs kansli