Team Värmland Orientering (TVO)
Team Värmland Orientering
Jenny Nilsson
Representant i styrelsen
Stefan Eriksson
Rasmus Pettersson
Helen Skoog
Läs mer om gemensamma aktiviteter här!
Ranking, Sverigelistan med mer
Verksamhetsplan TVO
Målsättning 2026
- Behålla ungdomar och juniorer och yngre seniorer i Värmlandsklubbarna.
- Erbjuda gemensamma aktiviteter som lockar äldre ungdom, juniorer och yngre seniorer i Värmland.
- Utveckla ”Vi-känslan” i Värmland.
- Öka antalet startande juniorer och seniorer vid värdetävlingar i övriga Sverige.
- Anordna teknikträningar på kartor med till exempel relevant SM terräng.
Målsättningen uppnås genom:
- Arrangera gemensamma träningstillfällen på olika platser i Värmland.
- Samordna resor till värdetävlingar utanför Värmland och uppmuntra alla i målgruppen att följa med.
- Arrangera teknikträningsdag under lågsäsong.
- Försöka blanda träning/tävling med sociala aktiviteter. Genom att resa och bo tillsammans stärker vi gemenskapen bland de som deltar i aktiviteterna.
Aktiviteter 2026
Tävlingsresor
Arrangera gemensam resa och boende till nedan under 2026:
- 10–12/4 - Natt-SM, Swedish League #3 och Stafettligan #2 i Alingsås
- 13–17/5 - Sprint-SM, Swedish League #4 och Stafettligan #4 i Ronneby + eventuellt JVM-testerna
- 12-13/9 - Lång-SM, Swedish League #7 i Skåne
Utöver det försöka samordna mellan klubbarna om någon är ensam från sin klubb och behöver resehjälp.
På gemensamma resor och på träffar ska vi planera in en aktivitet som är lekbetonad ca 30 min/träff (lika som Örebro elit) för att öka gemenskapen, vem som helst kan utses att hålla i aktiviteten.
Gemensamma träningstillfällen
Vi planerar för några gemensamhetsaktiviteter under året, beroende på intresse.
Planen är en teknikträningsdag 8:e eller 9:e augusti i Kilsbergen inför SM Medel och en junior/seniorträff efter DM Medel i Grums, 5/9, för teoretisk genomgång inför SM Lång i Skåne.
Vid något av tillfällena planeras även för gemensam lunch och ”lekaktivitet”.
Övrigt 2026
Fokus för TVO under 2026 gällande gemensamma resor kommer att vara att samordna så att så många värmländska juniorer och seniorer som möjligt kan följa med på de individuella Swedish League deltävlingarna och Staffetligans deltävlingar.
Responsen efter VOF:s utbildningshelg 2025 med ett ”eget spår” för TVO var positivt och bör finnas med även i framtida planering.
Vi som planerar i TVO är Jenny Nilsson, Stefan Eriksson, Helen Skoog, Rasmus Pettersson och Jonas Bergenfur.
Fler och mer
Enligt kompassriktning 2030 ska vi jobba för flera och mera. TVO:s bidrag under 2026 är även fortsatt att försöka få med fler som är både elitsatsande och inte elitsatsande på våra resor under året.
Vi vill också få till överlapp mellan äldre ungdomar och juniorer och seniorer i Värmland för att öka gemenskapen.
Fokus för 2026 förutom att samordna ett antal resor kommer ligga på att försöka att få med så många som möjligt ut på de träningsdagar / aktiviteter som vi tänkt oss i Värmland.
För att nå ut finns en Facebook grupp, TVO-Team Värmland Orientering. Förmedla information via denna grupp. Inför gemensamma resor startas en Messenger-grupp för de som ska åka med.
Budget 2026
Bidrag söks hos Värmlands Skogskarlar på 20 000 kr. Fått besked om beviljat 10 000 kr.
50 000 kr söks hos VOF.
Pengarna fördelas enligt nedan.
|
Aktivitet |
Kostnad |
Intäkt |
|
Swedish League #2 Natt-SM och Stafettligan #2, Alingsås, 10-11/5 |
15 tkr boende och resa |
15 tkr VOF |
|
Swedish League #4 Sprint SM, JVM-test och Stafettligan #4, 13-17/5 |
20tkr boende och resa |
10 tkr SKK 10 tkr VOF |
|
Lång -SM Göingarna 13–14/9 |
20 tkr boende och resa |
20 tkr VOF |
|
Andra aktivitet, så som SM träningsdagar |
5 tkr Lunch/kartor |
5 tkr VOF |
TVO hanterar delar av kostnader för resor medan rättvis fördelning sker mellan klubbarna utefter hur många deltagare de haft med på resan.