19.08.2025

Michael Johansson vann DM i PreO

Orientering
PreO-DM genomfördes fredag 15 augusti. Likt tidigare år som ett gemensamt arrangemang, men med separata DM-tävlingar för tre västsvenska distrikt, Västergötland, Bohuslän/Dal och Göteborg. Arrangörer var i år Göteborgsdistriktet som med OK Landehof och Göteborg-Majorna OK ordnade en fin tävling i Kviberg.

I år med ett inslag av ytterligare ”stresspåslag” när man kortat ned maxtiden till 2,5 minut i stället för 4 min per kontroll och förändrat tidkontrollen till en del av banan, detta som test men också för att hinna ta emot många tävlande på en kortare tid, detta DM var öppet för alla, och fler kom det eftersom det var tävlingar i Varberg på lördag/söndag som också lockade.

Luriga banor mötte deltagarna som William Rex och Anders Höije från arrangörsklubbarna ordnat. För Västergötland segrade Michael Johansson, Vänersborgs SK, en poäng mer än tvåan Carl-Henry Andersson, OK Orinto och två poäng mer än trean och fyran Clara Jakobsson och Robert Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu, femma blev Börje Svensson, OK Tranan.

Det var många branter och sänkor i bergsformationer som skulle läsas in och ibland satt en skärm fel med bara någon meter. Robert som blev fyra tog revansch dagen efter när det var Svenska Cupen i Varberg, där var Robert segrare, ensam på alla rätt.

I klasserna upp till 12 år och upp till 16 år kom det tyvärr inga västgötar till start.

Denna helgs tävlingar var de sista tävlingarna för en del tävlande före de startar på PreO VM nästa vecka i Ungern/Slovakien. Från Västsverige deltager Michael Johansson i P-klassen och William Rex och Anders Höije i Öppna klassen.

Relaterade nyheter

Västgötatoppen Falköping
OK Kullingshof samlade flest poäng i Grupp 1 på Västgötatoppens fjärde deltävling
Kopia Av DSC 0086
GM i Eksjö
USM 2025 Kartklipp
Digital träff- USM-pepp med tekniktips
USM Orientering 2025 Inbjudan Resavof
Resa till USM 2025