05.02.2026

Västgötatruppens upptakt och träningsdag i Skene

Orientering
Helgen 6-8 mars är det dags för upptaktsläger med Västgötatruppen. Dessutom ordnas i samband med detta en träningsdag lördag 7 mars, som är öppen för alla. Den här gången kommer vi att vara i distriktets södra del. Närmare bestämt i Skene.

Västgötatruppen är för ungdomar som är 15-16 år. Om du inte har hunnit anmäla dig till truppen går det bra att kontakta någon av ledarna.  Upptaktslägret är i Skene SoIS klubbstuga vid Hedgärdessjön och börjar med drop in från klockan 18:00 på fredagen. 

På lördag förmiddag blir det en teknikträning i skogen kring klubbstugan och då ansluter även de som är med på träningsdagen. Efter lunch bjuds det sedan på en "Rävjakt"

Träningsdagen är öppen för alla som är intresserade, såväl yngre ungdomar, juniorer, seniorer, ledare eller vem som helst som är intresserad av att vara med på två trevliga träningspass och träffa andra orienterare. Träningarna på lördagen är på orange och violett nivå. 


För Västgötatruppen väntar på söndagen även en teknikträning, innan helgen avslutas vid tretiden. Träningen är på violett nivå, men det finns olika banlängder att välja på, så är man lite osäker på den nivån kan man ändå utmana sig själv och välja en kort bana.

Inbjudan till upptaktslägret med mer information och länk till anmälan finns här

och till träningsdagen här.

Relaterade nyheter

D12 DM Sprintstafett 2026
Säsongens första DM-tävlingar genomförda
DM Sprint2026 Hemsida
DM Sprint och Sprintstafett 2026
Rydboholm 260425 Upplopp
Västgötatoppen 2026 deltävling 2
OCAMP 2026 Bild2 Inbjudan
Anmälan till O-CAMP 2026 öppnad