Isac von Krusenstierna var snabbast i heat 2.

Bild: Simon Rehnström

07.07.2026

Alla svenska löpare vidare från sprintkvalet på VM i Italien

Orientering
På förmiddagens kval på den individuella sprinten vid VM i Genua klarade alla sex svenskar kvalet med marginal. Det blev också två svenska heatsegrare i Isac von Krusenstierna och Hanna Lundberg. ”Det blir kul med finalen nu”, säger von Krusenstierna.

Isac von Krusenstierna var snabbast i heat 2, fyra sekunder före Finlands Tuomas Heikkilä.

– Det var som ett kvallopp ska vara. Lugnt och fint och jag försökte vara metodisk och ta en kontroll i taget. Det blir kul med finalen nu, säger von Krusenstierna.

Jonatan Gustafsson slutade femma i heat 3 och var 39 sekunder bakom heatvinnaren Kasper Harlem Fosser, Norge.

– Det var svårbedömt med trapporna. Någon gång tog jag trapporna, någon gång sprang runt. Jag tappade nog lite tid där men det var svårt att veta. 39 sekunder är kanske lite mycket (efter Fosser) men jag var extra noga med att läsa kartan, berättar Gustafsson.

Gustav Runefors var besviken över sin prestation men klarade sig ändå vidare som 13:e man med klar marginal från heat 1.

– Något av det sämsta jag gjort. Det var skit från början till slut. Jag vet inte om det var VM-nerver. Jag slängde mig ut på vägval utan att kolla, berättar VM-debutanten Runefors som nu ändå kan ladda om för eftermiddagens final.

Först startande Hanna Lundberg var snabbast i heat 3, sex sekunder före Frankrikes Cecile Calandry. Hanna som sprang avstannande på upploppet.

– Det viktigaste är att man inte stämplat fel eller bommat. Det var en bra genomkörare. Jag tror jag är nöjd, säger Lundberg direkt efter sitt kvallopp.

Sanna Fasth sprang också mycket stabilt i heat 2 där hon bara var två sekunder bakom förra årets Europamästare Pia Young Vik, Norge.

– Det var stabilt men det är alltid läskigt att springa kval. Jag tog alla extra kartstopp, berättar Fasth.

Alva Sonesson slutade sjua i heat 2, 39 sekunder bakom heatvinnaren Tereza Rauturier, Tjeckien.

– Det kändes ganska stabilt. Jag sprang lite avvaktande i början så jag inte gjorde något dumt och fastnade, berättar Sonesson.

Sammanfattningsvis ett mycket bra kval av svenskarna som kan ladda om för finalen med gott självförtroende. I finalen kan vi troligtvis vänta oss lite klurigare orientering.

Resultat
Sprint-VM, Genua, Italien

Individuell sprint, kval
(De 15 bästa vidare till final)

Herrar, heat 1
1. Tino Polsini, Schweiz, 14.25
2. Aarni Ronkainen, Finland, +0.18
3. Alvaro Cascado, Spanien, +0.27

13. Gustav Runefors, Sverige +1.09

Herrar, heat 2
1. Isac von Krusenstierna, Sverige, 14.17
2. Tuomas Heikkilä, Finland, +0.04
3. Francesco Mariani, Italien, +0.07

Herrar, heat 3
1. Kasper Harlem Fosser, Norge, 13.45
2. Mathias Barros Vallet, Frankrike, +0.02
3. Guilhem Verove, Frankrike, +0.13

5. Jonatan Gustafsson, Sverige, +0.39

Damer, heat 1
1. Pia Young Vik, Norge, 12.41
2. Sanna Fasth, Sverige, +0.02
3. Lucie Dittrichova, Tjeckien, +0.03

Damer, heat 2
1. Tereza Rauturier, Tjeckien, 12.48
2. Inka Nurminen, Finland, +0.23
3. Natalia Gemperle, Schweiz, +0.25

7. Alva Sonesson, Sverige, +0.39

Damer, heat 3
1. Hanna Lundberg, Sverige, 12.15
2. Cecile Calandry, Frankrike, +0.06
3. Victoria Hästad Björnstad, Norge, +0.11

Komplett resultat och tracking via IOF Live:

IOF Live

Bildtext toppbild: Isac von Krusenstierna var snabbast i heat 2. Bild: Simon Rehnström.

 


Isac von Krusenstiernas väg till seger i kvalheat 2.

Relaterade nyheter

Pressträff 01 14 07 17
Dags för Sprint-VM i Italien – se Sveriges presskonferens här
VM-truppen 2026
Allt inför Sprint-VM i Italien
Tilia Olsson, Felicia Persson och Freja Hjerne springer mot mål och JVM-guld i stafett.
Svensk succé – dubbla guld på JVM-stafetterna
Felicia Persson jublar som guldmedaljör flankerad av tvåan Janka Mikes, Ungern och trean Anni Jantunen, Finland.
JVM-guld till Felicia Persson på medeldistans