OLGY Göteborg

Bild: Lina Strand

15.01.2024

Antagna till NIU 2024

Orientering
Efter att RIG-antagningarna har slutförts är det nu klart vilka ungdomar som har fått plats på NIU-gymnasierna (nationellt godkända idrottsutbildningar) med start höstterminen 2024.

NIU-gymnasieplatser finns nu i Eksjö, Falun, Göteborg, Hallsberg, Haninge, Jönköping, Olofström, Sollentuna, Uppsala och Älvsbyn för orienteringslöpning. Dessutom erbjuds platser för SkidO i Mora och MTBO i Falun, vilket breddar utbudet och ger möjligheter för unga idrottare att utvecklas inom dessa discipliner. 

På NIU finns det möjlighet att kombinera sin gymnasieutbildning med att idrotta på hög nivå. Till skillnad från RIG bygger NIU-verksamheten på samarbeten med lokala föreningar.  

Eksjö 
Evelina Lindgren, Lidköpings VSK 
Jarvis Hansson, Frölunda OL 
Jonas Leire, Göteborg Majorna OK 
Sanna Grendelmeier, SOK Viljan 

Falun 
Albin Tuvesson, Sundsvalls OK
Ellen Forsgren, Västerbergslagens OL (MTBO)
Elsa Norgren, Domnarvets GoIF 
Erik Maripuu, Östersunds OK 
Hilda Nygård, OK Kåre 
Joel Holmgård, Kils OK (MTBO) 
Julia Ekdahl, KFUM Örebro Orientering 
Ludvig Juhlin, Västerås SOK 
Vera Jeppsson, OK Hammaren 
Walter Oksvold, OK Kåre 

Göteborg 
Agnes Paulsson, OK Löftan  
Ella Andersson, OK Löftan  
Gustav Rex, OK Landehof 
Herman Pettersson, Sävedalens AIK 

Hallsberg 
Emma Lindkvist, Almby IK 
Malte Granefelt, OK Tyr 
Nils Johnsson, Matteus SI Orientering    
Wilma Jonsson, OK Tyr 

Haninge 
Arvid Rundström, OK Ravinen 
Edvin Björklund-Boljang, Tumba-Mälarhöjden OK 
Elin Almgren, Söders Orientering Tyresö 
Ellen Nybäck, Tullinge SK 
Elsa Amberntsson, Västerås SOK 
Emil Lindgren, OK Tor 
Filip Sjölander, Täby OK 
Lucas De Boussard, IFK Enskede 
Miranda Strand, Tullinge SK 
Oskar Eklöv, Tumba-Mälarhöjden OK 
Stina Nygren, Tullinge SK 

Jönköping 
Agnes Åberg, Tolered-Utby OL 
Albin Schröder, OK Skogshjortarna 
Gabriel Hogedal, Vänersborgs SK 
Hilma Trofast, Jönköpings OK 
Kristina Nilsson Condori, Hästveda OK 
Melker Carlsson, IKHP 
Melker Sundström, OK Skogshjortarna 
Teo Palmer, Ulricehamns OK 

Mora (Skidorientering) 
Axel Lindblad, OK Djerf
Hennie Löfgren, Stora Tuna OK 
Olivia Hermansson, IFK Moras OK 
Vilhelm Söderman, OK Rodhen 

Olofström 
Alice Sjööarv, OK Nackhe 
Axel Anebreid, Frölunda OL 
Elin Anzelius, Hästveda OK 
Ella Hertz Jensen, Falkenbergs OK 
Elvira Jacobsson, OK Gynge 
Erik Pettersson Markus, Växjö OK 
Gerda Medin, Emmaboda-Verda OK 
Hugo Heyman Tollestam, IF Rigor 
Noah Olsson, Åmåls OK 
Tova Borggren, Lunds OK 

Sollentuna 
Alice Hellberg, Sundbybergs IK 
Amanda Mörkfors, Järfälla OK 
Katja Smitt, Södertälje-Nykvarn Orientering 
Molly Boman, Sundbybergs IK 
Thea Gelius, Snättringe SK 
Nike Rinaldo (år 2), OK Tor 
Arvid Stark, Västerviks OK 
Benjamin Hjerten, Järfälla OK 
Leopold Olofsson, Västerås SOK 
Max Boström, Järfälla OK 
Wilhelm Westström, Växjö OK 

Uppsala 
Adrian Rönnback, OK Linné 
Alfons Westerbergh, Rasbo IK 
Algot Hellgren, IF Thor 
Cedric Wangheim, OK Linné 
Elsa Reuter, Åmåls OK 
Ester Klasson, OK Hammaren 
Hannalina Haraldsson, Strängnäs-Malmby OL 
Linus Hallenak, Strängnäs-Malmby OL 
Lovisa Thybeck, Lindebygdens OK 
Oskar Wennberg, OK Hammaren 
Rasmus Viertel, Västerås SOK 
Rickard Jemth, IF Thor 
Selma Sundberg, Sundbybergs IK 
Sixten Wallin, Strängnäs-Malmby OL 

Älvsbyn 
Viggo Johansson, Skellefteå OK 

Se nyheten om de antagna till RIG

Bildtext: PÅ bilden ser ni OLGY Göteborg från sommaren 2022.
Fotograf: Lina Strand 



RELATERADE NYHETER

eTAPP ETT ORINGEN 2024
Tove Alexandersson och Emil Svensk vinnare av etapp 1 på O-Ringen Smålandskusten
Ps4cduolmbi
O-Ringens invigning & Bagheerastafetten
Grövelsjön
Unikt Ultralång-SM i vildmark väntar i augusti
Fler nyheter