Dags att söka stipendier från Prins Bertils och Prinsessan Lilians idrottsstiftelse
Stiftelsens ändamål är att främja svensk idrott genom stipendier till ledare och instruktörer för deras vidareutbildning, både nationellt och internationellt. Stipendiesumman är upp till 25 000 kronor per stipendium och är det högsta ledarstipendiet som RF delar ut.
Ändamål för stipendiet
Ge ledare och instruktörer högre vidareutbildning, både nationellt och internationellt. Sökes av huvudorganisationer, förbund, föreningar eller enskild inom RF, SOK, Kungliga Automobilklubben (KAK), Kungliga Motorbåt Klubben (KMK), Svenska Aeroklubben, Livräddningssällskapet/Simfrämjandet (SLS) och Svenska Turistföreningen.
Ansökningsförfarande
Använd blanketten här och skicka ansökan till Susanne Maarup susanne.maarup@orientering.se
senast den 31 december. Svenska Orienteringsförbundet rangordnar sedan ansökningar och sänder vidare till RF. Besked till de som får stipendiet lämnas under senare delen av första halvåret 2024.
Anna Hansson, 2023 års stipendiat. Anna Hansson är aktiv junior- och ungdomstränare i SOK Viljan och är en av utbildarna i Svenska Orienteringsförbundets tränarakademi.
Relaterade nyheter
Invigning av Hittaut-säsongen – välkommen till Uppsala den 10 april
Alla beslut från förbundsmötet 2026
Våren lockar ut fler i naturen: Var tredje svensk har gått vilse trots GPS