Viktor Svensk SM Ultra-segrare

Bild: Lars Rönnols

25.06.2023

Dubbelt till Stora Tuna OK genom Svensk och Heinrup på SM Ultra

Orientering
Rebecka Heinrup tog sin första medalj och Viktor Svensk tog hem sin femte raka seger i SM Ultra som avgjordes på Idre Fjäll.

Viktor Svensk var förhandsfavorit med sina fyra raka SM-segrar i SM Ultra, tre som junior och förra året seger i seniorklassen – och kunde ta hem sin femte titel i SM Ultra.

För Rebecka Heinrup blev dagens seger den första medaljen i de svenska mästerskapen.

På fjället hände det inte så mycket med efter fjället ner i sluttningen hände det massor frågade Per Forsberg Rebecka direkt efter målgång
- Jag hade hört innan att det skulle vara jättesvårt så jag gick i princip ner där och så fick jag den, sen mötte jag Tilda och Veronika lite längre ner och då hade de inte tagit den och då fattade jag att jag var först, men sen missad jag kontrollen efter så jag var inte säker på att jag var först.

Vad hade du för tankar och ambitioner innan?
- Jag tänkte att jag skulle hänga med så långt jag orkar och det gick ju bra, skrattar Heinrup.

Idre Fjäll verkar vara ett perfekt område för en ultralång, det blir variation i terrängtyp, speciellt utmanande är den så kallade Bermudatriangeln, Tilda Östberg kommenterade
- Jag missade hur mycket som helst i Bermudatriangeln. Jag kände när vi gick in där att det här blir svårt. Allt ser likadant ut där!

Viktor Svensk - femte raka ultra-guldet, hur är det möjligt?
- Bra fråga, det här verkar passa mig på något sätt, jag vet inte riktigt varför.

Det är masstart, gemensam bana men det blev ingen stor grupp, ni delade upp er redan till ettan
- Vi delade upp oss till ettan, sen kom jag lite efter, fick springa fort och komma ifatt, sen gjorde jag en stor bom på fjället, jag tänkte höja farten lite men fick istället gå ikapp de andra.


Max hade höjt farten innan 26:an, när Max gick vänster så visste jag att jag skulle höger så jag stannade upp en sekund och kunde gå förbi, förklarade Viktor Svensk i mål.

Resultat SM Ultra 2023
D21

1) Rebecka Heinrup, Stora Tuna OK, 142:57

2) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, +2:48

3) Josefin Tjernlund, OK Tisaren, +2:53

4) Johanna Börjesson Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, +3:05

5) Veronika Kalinina, IFK Lidingö SOK, +6:53

6) Ida Hylander, Nyköpings OK, +12:28

7) Hanna Hänström, Göteborg-Majorna OK, +17:16

8) Olivia Nilsson, OK Pan-Kristianstad, +19:43

9) Evgeniya Ryapolova, IFK Mora OK, +21:53

10) Susen Lösch, OK Linné, +21:58

H21

1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 144:10

2) Max Peter Bejmer, IFK Göteborg Orientering, +0:46

3) Jonas Andersson, Kils OK, +2:09

4) Jens Rönnols, Järla Orientering, +5:41

5) Olle Kalered, Stora Tuna OK, +5:53

6) Filip Dahlgren, Hagaby GoIF Örebro, +7:37

7) Ville Johansson, OK Kolmården, +7:48

8) Filip Ossiansson, IFK Göteborg Orientering, +8:04

9) Simon Hector, Snättringe SK, +8:55

10) Valter Pettersson, OK Tisaren, +30:19

D18

1) Tilda Sundkvist, Västerviks OK, 106:51

2) Signe Hördegårdh, IFK Göteborg Orientering, +1:31

3) Sandra Ling, IKHP Huskvarna, +5:09

4) Lisa Östensson, OK Tranan, +5:21

5) Lovisa Borg, Södertälje -ykvarn OF, +6:11

6) Alice Ljungberg, Tumba-Mälarhöjden OK, +6:59

H18

1) Tim Lundberg, Ok Renen, 104:08

2) Hugo Sjölander, Täby OK, +0:11

3) Emil Åberg, OK Linné, +0:16

4) Edvin Halldin, KFUM Örebro OK, +0:19

5) Alfred Kjellén, Helsingborgs SOK, +2:46

6) Joel Wallner, Attunda OK, +2:53

D20

1) Erika Åkesson, IKHP Huskvarna, 102:52

2) Alma Svennerud, Karlskrona SOK, +0:20

3) Vendela Söderqvist, OK Kåre, +8:46

4) Tilda Palm, IKHP Huskvarna, ++9:12

5) Ida Österberg, OK Ravinen, +11:06

6) Hanna Jonsell, IF Thor, +13:49

H20

1) Isak Lundholm, Umeå OK, 113:46 

2) Loke Hedberg, OK Pan Kristianstad, +1:08

3) Leo Alvolin, OK Kåre, +1:15

4) Isak Gelius, Snättringe SK, +1:21

5) Edvin Hellsten, Nyköpings OK, +1:25

6) Jesper Åkesson, Järfälla OK, +1:45

D35

1) Stina Edejern, IFK Bergvik, 122:32

2) Zlatimira Abadzhieva, OK Tyr, +8:40

3) Emma Andersson, Sävedalens AIK, +8:54

H35

1) Erik Liljequist, Stora Tuna OK, 120:53

2) Mikael Håkansson, OK Kolmården, +0:33

3) Jon Eklund, Leksands OK, +9:48

D40

1) Åsa Mårsell, Tumba Mälarhöjden OK, 125:19

2) Frida Nero, Göteborg-Majorna OK, +4:54

3) Emma Kantarp, OK Kolmården, +11:00

H40

1) Johan Hellman, Idefjordens SK, 113:08

2) Roman Ryapolov, IFK Mora OK, +0:24

3) Per Eklöf, OK Milan, +1:57

D45

1) Jenny Westerbergh, Rasbo IK, 104:27

2) Jenny Wallner, Attunda OK, +1:27

3) Linda Rinaldo, OK Tor, +3:44

H45

1) Niclas Jonasson, IFK Göteborg Orientering, 89:39

2) Jonas Buud, IFK Mora OK, +2:52

3) Peter Ettling, Söderköpings OK, +2:53

D50

1) Maria Ossiansson, IKHP Huskvarna, 80:30

2) Sofia Holmgård, Kils OK, +0:13

3) Kristina Aneland, OK Ravinen, +0:30

H50

1) Johan Pettersson, OK Motala, 91:20

2) Tommy Lindberg, OK Roslagen, +0:10

3) Mattias Ossiansson, IKHP Huskvarna, +0:54

D55

1) Carina Svensson, Bredaryds SOK, 81:01

2) Elisabeth Enmark, Gävle OK, +13:20

3) Eva Pettersson, OK Orion, +22:00

H55

1) Johan Otterström, Linköpings OK, 89:30

2) Lars Svensson, IKHP Huskvarna, +0:51

3) Robert Palm, Västerås SOK, +1:29

D60

1) Laila Högberg, FK Herkules, 76:01

2) Sara Snogerup Linse, Lunds OK, +0:06

3) Elisabeth Fries, Umeå OK, +0:15

H60

1) Bertil Åkesson, Markbygdens OK, 95:18

2) Lars Lindgren, OK Ödmården, +3:03

3) Leif Helgman, OK Tyr, +8:45

D65

1) Eva Edejern, IFK Bergvik, 77:11

2) Jannike Wåhlberg, OK Kåre, +3:09

3) My Rönnols, Täby OK, +3:23

H65

1) Clas Fries, Umeå OK, 76:20

2) Per Magnusson, OK Nolaskogsarna, +0:11

3) Ulf Burman, Gustavsbergs OK, +7:16

D70

1) Lisbeth Damsgaard, Hjärnarps OL, 98:23

2) Ann-Marie Holmström, Gustavsbergs OK, +1:42

H70

1) Olof Olofsson, Hagaby GoIF Örebro, 72:43

2) Jan Åsberg, Häverödals SK, +25:35

3) Bengt Söderqvist, Dalaportens OL, +25:47

H75

1) Leif Strandberg, Gustavsbergs OK,94:44

2) Rune Sandberg, Uddevalla OK, +2:50

3) Yngve Karlsson, IFK Mora OK, +12:33

Toppbild: Lars Rönnols
Bilder på Heinrup och Svensk: Håkan Carlsson
Text Susanne Maarup, susanne.maarup@orientering.se

RELATERADE NYHETER

. Tove Alexandersson spurtar mot sitt 20:e VM-guld i orientering.
20:e VM-guldet för Tove Alexandersson
Martin Regborn spurtar mot VM-guld på sprinten i Edinburgh.
VM-guld till Martin Regborn – svensk succéinsats
Tove Alexandersson på väg mot klar seger i kvalet på VM-sprinten.
Alla svenskar vidare från VM-sprintens kval
Fler nyheter