Fredrik Tanfara i mitten omgiven av representanter för Hogia

Bild: Fredrik Tanfara

20.01.2026

Hogia blir ny officiell leverantör till Svensk Orientering

Svensk Orientering
Svensk Orientering tar nästa steg i arbetet med att stärka föreningslivet och den gemensamma infrastrukturen i orienteringsrörelsen. Tillsammans med Hogia inleds nu ett långsiktigt partnerskap med fokus på verksamhetsstöd, förenkling och utveckling.

Hogia erbjuder bland annat tjänster inom lön & HR, bokföring och årsredovisning. Svenska Orienteringsförbundet är sedan tidigare kunder till Hogia och nyttjar deras tjänster i verksamheten.

– Därför känns det nu extra glädjande att nu ta nästa steg och inleda ett officiellt partnerskap. Vi delar en gemensam syn på hur ett partnerskap skall fungera, och båda parter har som ambition att detta är starten på ett långsiktigt samarbete. Jag ser fram emot att tillsammans med Hogia utveckla spännande initiativ som skapar värde för båda parter, säger Fredrik Tanfara, marknads-och försäljningschef på Svenska Orienteringsförbundet.

Partnerskapet är långsiktigt och omfattar hela Svensk Orienterings verksamhet, med målet att steg för steg utveckla samarbetet till konkret nytta för föreningar, ledare och aktiva runt om i landet.

– Svensk Orientering står för gemenskap och en idrott för alla – hela livet, och det vill vi på Hogia gärna vara med och stötta. Partnerskapet är ett långsiktigt och hållbart samarbete där vi vill skapa värde för förbundet och dess närmare 600 föreningar. Som officiell leverantör vill vi bidra med kompetens och verksamhetsstöd som förenklar vardagen och stärker utvecklingen i föreningslivet. För oss handlar partnerskap om att bidra till gemenskap och att tillsammans skapa framtidens lösningar, säger Martin Lönedal, Bolagschef på Hogia Public Systems.

Om Hogia:
Hogia utvecklar och levererar branschspecifika, verksamhetsstödjande system. Vi har mängder av affärskritiska branschanpassade system som underlättar livet, för att inte tala om lösningar inom ekonomi, lön/HR som passar alla, oavsett bransch. Vi är experter på att göra administrativa och operativa processer enklare, effektivare och faktiskt lite roligare. Välkommen till en hel värld av smarta branschlösningar! Läs mer på Hogia.se

 

Relaterade nyheter

Attunda OK Byt Stol
Nu lanseras Ledarlabben – nytt stöd för föreningars ledarskap
Hanna Lundberg dricker Maurten under VM 2025
Svenska Orienteringsförbundet och Maurten förlänger sitt partnerskap
Orientering Jukola Tildaandersson
Föräldravikariat som innehållsproducent/kommunikatör
Förbundsmöte 23 24 Mars 2024 53
Alla handlingar inför förbundsmötet och valberedningens förslag till styrelse