
Bild: Tero Marjamäki
IFK Göteborg var med i täten direkt från start på lördagsmorgonen när 25-manna drog i gång vid Runby i Upplands Väsby. Nyförvärvet Gustav Runefors växlade som 21:a, 1.41 bakom OK Ravinens Axel Granqvist.
Efter sträcka fyra var IFK Göteborg i täten och släppte den aldrig. Just på sträcka fyra flög 14 år unge Melker Martner fram med en tid på 16.01 på den 2850 meter långa sträckan.
Hur var sträckan för dig?
Var du nervös?
– Ja, jag var jättenervös men också sugen och taggad på samma gång.
Hur känns det att ha vunnit 25-manna?
Efter sträcka fyra fortsatte IFK att dominera och utökade försprånget sträcka för sträcka. Efter sträcka sex, den sista med fyra parallella löpare var ledningen sex och en halv minut. På sträcka 23 utökade Ingeborg Mosland försprånget till 8.42 till norska Nydalen på andra plats. På sträcka fyra plockade de förföljande lagen in något på IFK:s Quentin Moulet men han kunde ändå skicka ut Victoria Hästad Björnstad men en ledning på drygt sju minuter till Nydalen. Finska Tampereen Pyrintö var dryga halvminuten där bakom som trea.
– På ett sätt var det ju lite lugnande att ha ett så stort försprång. Men jag ville ändå göra ett lopp som vanligt, annars finns ju risken att det inte går som vanligt. Det var riktigt tacksamt att gänget skaffade mig en stå stor ledning, berättar en lycklig Victoria Hästad Björnstad med segerkransen runt halsen.
Hade du koll hela tiden?
– Jag upplevde det lite stressigt, men det var ju jag själv som gjorde det på mig själv. Det känns när man springer för 25 personer
Har ni förberett er på något speciellt sätt inför?
Det var en känslosam Victoria efter målgång. Inte bara kring segern.
– Det är min sista tävling för IFK så det betyder mycket. Jag har flyttat till Oslo och kommer nog att springa för en norsk klubb framöver, berättar den norska landslagslöparen som dock inte avslöjar vilken klubb det blir.
IFK-ledaren Fredrik Löwegren, som själv sprang sträcka tre i segerlaget, kommenterar triumfen så här:
IFK Göteborg vann 25-manna 2018 och står nu som segrare igen. I fjol var man på väg mot seger men den gången höll det inte hela vägen.
– Vi har satsat på tävlingen i flera år och i fjol var vi ju nära att vinna. I år har vi också fyra lag på start för första gången. Det är en stor klubbmanifestation för oss, säger Löwegren.
I kampen om andraplatsen såg den ut att gå till Nydalens SK med veteranen Anne Margrethe Hausken Nordberg på slutsträckan. Hon stämplade dock fel och tvåa blev i stället finska Tampereen Pyrintö med Venla Harju på slutsträckan. Hon var 15 sekunder före trean, Helsingin Suunnistajat med Evely Kaasiku. Norskt på fjärde plats genom Halden SK som avslutade med Megan Mitchell och Marie Olauseen förde Stora Tuna OK till femte plats.
För fjolårssegraren OK Linné blev det ett snabbt och snöpligt slut när Lukas Liland stämplade fel på första sträckan. Några fler förväntade topplag försvann också via felstämplingar, som sagt tidigare, tvåan i mål Nydalen SK. Dessutom till exempel OK Ravinen, Södertälje-Nykvarn OF och Göteborg-Majorna OK.
Stort segerjubel i IFK Göteborg. Bild: Tero Marjamäki.
Resultat 25-manna 2025
1. IFK Göteborg Orientering 5.17.59
2. Tampereen Pyrintö, +5.30
3. Helsinging Suunnistajat, +5.45
4. Halden SK, +8.25
5. Stora Tuna OK, +11.02
6. Kalevan Rasti, +11.26
7. MS Parma, +14.53
8. IKHP Huskvarna, +18.26
9. Suunta Jyväskylä, +20.18
10. OK Orion, +20.28
Bildtext toppbild: Victoria Hästad Björnstad för IFK Göteborg till seger på 25-manna 2025, i sin sista tävling för klubben. Bild: Tero Marjamäki.
Relaterade nyheter

Artikel från Orienteraren: Hon vann tuffaste kampen

Expertkommentator Josefine Heikka tippar topp fem inför 25manna

Här är A-landslaget 2026: ”Starkt lag med stora medaljchanser”
