Bild: Johan Trygg
Här följer en sammanfattning av de två första sträckorna.
Sträcka 1
– Det var fantastiskt kul, utbrister Erika efter växlingen.
Sekunden bakom följde Haldens tredjelag med Dora Delić. Andra svenska lag var IKHP Huskvarna med Sara Granstedt 13 sekunder bakom IFK-tvåan. Femma, sexa, sjua spurtade OK Kåre lag 2 med Tereza Ester Kamenicka, Kateřina Štěpová, IFK Lidingö SOK lag 2 och Izabella Ljungberg, OK Tyr lag 1, in.
Ett tag på sträckan så var Västervik Tuva Enlund Östangård ensam i täten men hon blev uppfångad och på slutet blev det en liten bom för henne.
– Vi såg att Tuva var lite före men jag tänkte bara fokus på mitt eget. Jag satte tekniken och märkte aldrig när vi kom förbi henne, säger Erika Källvik Leufvén och fortsätter:
– Det skedde en bom precis på slutet men jag hade koll på min egen riktning och såg att de sprang till vänster. Jag hade ju fått direktiv innan att orientera hela vägen och jag vände blicken till höger och såg ”den sitter ju där” och då springer jag dit.
Skön känsla!
OK Tyrs junior Izabella Ljungberg var glad efter sin insats på startsträckan.
– Det var kul! Rolig orientering och det gick snabbt, berättar Izabella och fortsätter:
– Jag bommade ettan liten och sedan fick jag jaga ikapp, med det gick ju bra.
Några lag bommade precis på slutet men inte du!
– Jag var ganska noga där och låg bakom och styrde.
För Tuva Enlund Östangård blev det en lite jobbig avslutning på sträckan efter att ha varit i ensam ledning.
– Det var läskigt att ligga först. Jag kände mig inte så säker på natten och så gick jag ensam in i ett grönområde. Det här var en ny erfarenhet. Det var läskigt att riskera hela laget, berättar Tuva och fortsätter:
– När de kom ifatt missade jag egentligen inte så mycket men jag tog det väldigt långsamt. På slutet kändes det som vi skulle så himla högt upp och det blev en bom där. Jag kom till en annan kontroll och jag trodde verkligen att det var min.
Till växlingen var hon 1.23 bakom på 29:e plats.
Sträcka 2
– Det här var riktigt kul, säger Hillivie Svärd.
Märkte du att det bommades framför dig?
– Nej, jag visste inte att jag var i täten. Jag har bara orienterat på bra. Nu har vi en bra avslutning så det ska bli kul att följa.
Om Hillevie var glad efter sitt lopp så gäller samma sak för Göingarnas Anna Persson.
– Det här var riktigt kul och jag fick öva på att spurta också, säger den nu 40-åriga gamla JVM-guldmedaljören, med ett stort leende.
I morgon bitti, klockan 05.00 ger sig damerna ut på sträcka tre, den långa dagen över 13 kilometer. Där kan mycket hända med världslöpare som Simona Aebersold för IFK Göteborg, 37 sekunder från tät på åttonde plats, Hanna Lundberg, OK Renen 19 sekunder där bakom på tionde och Stora Tunas Tove Alexandersson sticker ut 2.34 efter som 25:e lag.
Bildtext toppbild: Hillevie Svärd spurtar in precis före Anna Persson, FK Göingarna och Siiri Sivennoinen, Kalevan Rasti efter sträcka 2. Bild: Johan Trygg.
Publicerad av Johan Trygg
02 maj 2026