Ny Novusrapport: Färre kan läsa karta – orienteringen fyller en allt större samhällsfunktion
När Novus, på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet, för ett år sedan frågade svenska folket vilka hinder det kan finnas för att hålla på med orientering stack en aspekt tydligt ut: kartläsning. Hälften tror att detta är ett ganska eller mycket stort hinder för att folk ska börja med orientering. Undersökningen visade också att fler än en av fem svenskar (22 %) har dålig kartkunskap och att skillnaden också är stor beroende på kön och inkomst.
När Novus nu ett år senare åter frågade svenska folket om deras kartkunskap visar det sig att kartkunskap värderas högt av befolkningen. Hela 93 procent anser att det är en viktig färdighet i ett samhälle där digitala hjälpmedel dominerar.
Men den praktiska kartanvändningen minskar tydligt. Bara sex procent har använt en papperskarta den senaste veckan, medan 44 procent uppger att det var mer än ett år sedan de använde en.
– Kartkunskap är en grundfärdighet vi inte har råd att tappa. Kan man tolka en karta vågar man också ta sig ut i naturen, känna sig trygg och upptäcka mer, säger Tero Marjamäki, kommunikationschef på Svenska Orienteringsförbundet.
Undersökningen visar också ett tydligt generationsmönster. Unga vuxna (18–34 år) är bäst på digitala kartor där hela 86 procent anser sig vara ganska eller mycket bra på digitala kartor, medan äldre (65–84 år) i större utsträckning tror sig vara bättre på papperskartor.
3 av 10 har gått vilse trots GPS eller mobil
Trots digital kompetens går många vilse ändå. 31 procent uppger att de tappat orienteringen trots att de haft en GPS-tjänst eller mobil till hands. Kvinnor (35 %) och Stockholmare (37 %) svarar i högre grad att de gått vilse trots digitala hjälpmedel.
Om undersökningarna
Undersökningarna genomfördes av Novus i sin slumpmässigt rekryterade Sverigepanel. Antal intervjuer: 1010. Fältperiod: 23–29 oktober 2025 respektive 23 oktober-1 november 2024. Målgrupp: Svenska allmänheten 18–84 år. Metoden säkerställer representativa resultat för den svenska befolkningen.
Se hela undersökningen från 2025 här:
https://www.orientering.se/media/1i4mkjf4/25-kartkunskap.pdf
Se undersökningen från 2024 här:
https://www.orientering.se/media/ryyargh3/24-kartkunskap.pdf
Relaterade nyheter
Snart lanseras nya utbildningar för barn- och ungdomstränare
Antagningen till Riksidrottsgymnasierna är klar
Nytt avsnitt av Orienteringspodden - Anton Johansson gästar