Bild: O-Event
O-Event startade 1999 och har utvecklats till en populär orienteringshelg, inte minst bland ungdomar. Arrangörsföreningarna är Borås GIF, Hestra IF, Bredareds IF och IK Ymer.
Tävlingarna börjar under fredagkvällen med Sprint by Night på Borås Arena, följt av Downhill sprint på Borås Arena och Indoororientering på Särlaskolan under lördagen. Tävlingarna avslutas sedan med Zoo-OL i Borås djurpark.
I skrivande stund är totalt 9 563 starter anmälda till helgens tävlingar, men anmälan på plats är möjlig. Indoortävlingen har ett begränsat antal platser. Efteranmälan till stänger den 4 november kl. 23.59.
Samåk till O-event med Skjutsgruppen
Inför O-Event i Borås har Svensk Orientering och den ideella föreningen Skjutsgruppen skapat en kostnadsfri samåkningssida. Här kan deltagare erbjuda lediga platser i bilen eller söka skjuts med andra som ska till tävlingarna.
Genom att fylla fler bilar kan resekostnaderna men inte minst utsläppen minska. Resenärerna kommer själva överens om upplägget och delar lika på kostnaderna eller bjuder varandra på skjuts.
Har du en plats över i bilen eller behöver du skjuts? Via Skjutsgruppens sida för O-Event kan ni hitta varandra och resa tillsammans. Dela resan, kostnaderna och uppladdningen inför helgen! Klicka in dig till sidan på länken nedan.