08.05.2026

Open Ambassador-appen är släppt. Nu kan Swedish League-löpare ta del av Fibrs extra prispengar

Orientering
Fibrs satsning på Swedish League 2026 är nu fullt igång. Med den nylanserade appen Open Ambassador kan löpare i D21 och H21 genomföra inträdestestet som krävs för att bli godkända Fibr Open Ambassadors och därmed bli berättigade till de extra prispengar som Fibr tillför till ligan.

Sedan tidigare står det klart att Fibr, som ny partner till Swedish League, tillför totalt 160 000 kronor i extra prispengar till seniorklasserna under säsongen. Satsningen omfattar både deltävlingarna och totalställningen och är en del av ett större initiativ där elit, ansvar och inkludering kopplas samman. 

För att kunna ta del av Fibrs extra prispengar behöver löparen bli godkänd i programmet Open Ambassador. Det sker genom ett kort digitalt test i appen med frågor om allergi, astma, NPF och tillgänglighet inom idrotten. 

Tanken är inte att skapa höga trösklar utan att koppla satsningen till en gemensam ambition om en mer inkluderande orientering. 

Den som genomför testet och blir godkänd får status som Fibr Open Ambassador och kan därefter ta del av de extra prispengarna i Swedish League.  

Fibrs satsning bygger inte bara på extra prispengar, utan också på kunskap, ansvar och en mer inkluderande idrottsmiljö. Därför gäller som huvudprincip att ett godkänt Open Ambassador-skap börjar gälla först efter cirka en månad. För den kommande deltävlingen görs dock ett undantag: löpare som registrerar sig och genomför testet senast 16 maj slipper väntetiden och omfattas direkt av satsningen. 

Extra prispengar i deltävlingar och totalställning 
Fibrs tillskott till Swedish League fördelas på två delar: prispengar i deltävlingarna och en förstärkning av totalställningen. 

Varje deltävling i Swedish League får ett tillskott på 10 000 kronor, fördelat med 5 000 kronor till D21 och 5 000 kronor till H21. 

Fördelning per deltävling i D21 och H21: 

  • 1:a: +2 500 kr 

  • 2:a: +1 500 kr 

  • 3:a: +1 000 kr 

Totalt tillförs 80 000 kronor till deltävlingarna under säsongen. 

Utöver det förstärks totalställningen med ytterligare 80 000 kronor, samtidigt som prispengarna breddas så att fler löpare får del av dem. 

Fördelning i totalställningen per klass: 

  • 1:a: 45 000 kr 

  • 2:a: 25 000 kr 

  • 3:a: 15 000 kr 

  • 4:a: 9 000 kr 

  • 5:a: 5 000 kr 

  • 6:a: 3 000 kr 

  • 7:a: 2 500 kr 

  • 8:a: 2 000 kr 

  • 9:a: 1 500 kr 

  • 10:a: 1 000 kr

Appen Open Ambassador finns nu tillgänglig för nedladdning via App Store och Google Play. 

Där kan du som löpare: 

  • logga in med BankID 

  • genomföra Open Ambassador-testet 

  • se din ambassadörsstatus 

  • följa information kopplad till satsningen 

 

Läs mer om Fibr Open Ambassador här

Relaterade nyheter

Jonatan Gustafsson springer hem SM-guld på individuell sprint i Ronneby i mitten på maj. Tar han också knockout-guldet i Karlstad?
Medaljmaskinen Jonatan Gustafsson redo för knockout i Karlstad
Stora Tuna Ok
Stora Tuna skrev Jukolahistoria med sjunde raka segern
Image (28)
IFK Göteborg vinner Venlakaveln
Svante Selin
Spännande ung trupp representerar Sverige på Student-VM