
Helgen inleddes med Öppet DM för tre västsvenska distrikt i Göteborg på fredag eftermiddag och kväll. I Varberg arrangerades Svenska Cupen och A-Cupen på lördagen och på söndagen var det Öppet DM för Halland.
Svenska cupens deltävling fem av sju arrangerades av FK Friskus-Varberg på Getterön. Det bjöds på fint väder som mötte alla tävlande och en början med kontroller bland gropar och buskar på öppna gräsytor. Senare på banan blev det mer kurvläsning och gott om stenar och branter. Vid målgång var det inte många meter till havet.
Segrade gjorde Robert Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu. Robert var ensam att ha alla rätt. Tvåa blev Andreas Nilsson, OK Pan-Kristianstad och trea Håkan Gunnarsson, FK Göingarna. Närmast där bakom följde Anders Höije, Göteborg-Majorna OK, Stig Gerdtman, Vingåkers OK och Owe Andersson, OK Löftan.
I A-Cupen blev Roger Borg från Uddevalla OK segrare följd av Ann-Sofi Pettersson, Halmstad OK och Eva Björkman, OK Tyr.
Tre främsta i A-cupen deltävling fem. Från vänster: Tvåan Ann-Sofi Pettersson, ettanRoger Borg och trean Eva Björkman.
Nästa deltävling i cupen är i samband med PreO-SM i slutet av september på Saltö nära Strömstad där PreO-VM arrangerades 2016.
Fyra DM som avgjordes i helgen fick följande segrare: Bohuslän/Dal, Bosse Sandström, Kvillebyns SK. Västergötland, Michael Johansson, Vänersborgs SK. Göteborg, Anton Hemlin, IK Uven. Halland, Stefan Agmarken, Halmstad OK.
Resultat från Svenska Cupen/A-Cupen via Eventor
Bildtext toppbild. De tre främsta i Svenska cupen deltävling fem. Från vänster. Tvåan Andreas Nilsson, segraren Robert Jakobsson och treanHåkan Gunnarsson.
Relaterade nyheter

O-Ringen Precisionsorientering 2025

Tempo i Gåvsta, Uppland, när deltävling 4 avgjordes i Svenska Cupen

Deltävling 3 i Svenska Cupen PreO avgjord i Idre
