28.09.2024

Så ställer Sverige upp i stafetten i världscupen

Orientering
Idag söndag avslutas världscupen i Kuopio, Finland, med stafett. Sverige ställer upp med tre lag på damsidan och tre på herrsidan. Du följer stafetten live på SVT, sändningen startar 09:50.

Sverige har haft en framgångsrik världscupavslutning med flera fina placeringar på både långdistansen och medeldistansen. Så det ser med andra ord lovande ut inför den avslutande stafetten.

Sveriges förstalag består av Hanna Lundberg på den första sträckan, Sanna Fasth på andra sträckan och Tove Alexandersson på tredje sträckan.

På herrsidan består förstalaget av Viktor Svensk, Max Peter Bejmer och Martin Regborn.

Sverige ställer även upp med två lag, ett på damsidan och ett på herrsidan i lag med andra nationer.

I lagställningen på den totala världscupen ligger Sverige för närvarande trea, bakom Norge och ledande Schweiz.

Följ världscupen live här.

Klicka här för att komma till SVT:s sändning.


Sveriges laguppställningar:

Damer

Hanna Lundberg, Sanna Fasth, Tove Alexandersson

Johanna Ridefelt, Alva Sonesson, Karolin Ohlsson

Frida Vikström, Erika Källvik Leufvén, Helena Karlsson

Elin Svantesson, xx, xx

 

Herrar

Viktor Svensk, Max Peter Bejmer, Martin Regborn

Albin Ridefelt, Emil Svensk, Gustav Bergman

Anton Johansson, Simon Imark, Simon Hector

 Jerker Lysell, xx, xx

Relaterade nyheter

IFK Göteborg överlägsna på Venlakavlen 2025. Från vänster: Sara Hagström, Malin Agervig Kristiansson, Sanna Fasth och Simona Aebersold.
Klar favoritseger för IFK Göteborg på Venlakavlen
Löpare vid växling under Jukola 2024
Dags för Jukola och Venla i helgen
Kontroll på Idre Fjäll
Allt inför världscupen på Idre Fjäll – följ tävlingarna i SVT
Idre Rikslägret 27 Juni 2023 Hugo Mattsson 03089
Anmäl dig till publiktävlingarna på Idre Fjäll – ordinarie anmälan stänger på söndag