
Ansökan görs via föreningens IdrottOnline-sida. Alla aktiviteter ska vara närvaroregistrerade digitalt och siffrorna förs då över till ansökan automatiskt – men föreningen måste själv öppna ansökan och skicka in den.
För aktiviteter bedrivna hösten 2024 är sista ansökningsdag den 25 februari 2025.
LOK-stöd kan sökas av idrottsföreningar som är anslutna till något av RF:s specialidrottsförbund och som bedriver verksamhet för deltagare i åldern 7–25 år. Stödet ger pengar direkt till klubben, baserat på antalet aktiviteter för barn och unga. För att en aktivitet ska vara LOK-stödsberättigad krävs minst tre deltagare i åldern 7–25 år samt en ledare.
Förutom att ge pengar direkt till föreningen är LOK-stödsrapporteringen också en del av det underlag som RF använder för att fördela resurser till de olika specialförbunden.
Ansökan för våren: Senast 25 augusti.
Ansökan för hösten: Senast 25 februari.
Relaterade nyheter

Världscupledaren Max Peter Bejmer har laddat om för sprint

Västerviks OK tvåa på finska stafettligan

Orienterare dominerade på Idre Fjällmaraton
