Bild: Johan Trygg
Med Kolmårdskavlen och O-stafetten bakom oss så är det förväntade lag i toppen av Stafettligan. I damklassen leder IFK Göteborg lag 1 tätt före klubbens andralag. Bra start på stafettsäsongen har också Göteborg-Majorna, Eksjö SOK och Västerviks OK fått, som trea, fyra och femma. Utropstecken för Västervik som vann premiären på Kolmårdskavlen.
På herrsidan är det full pott för storfavoriten Stora Tuna OK som tagit två klara segrar. Utropstecken på herrsidan för Bredaryds SOK med andraplatsen på O-stafetten och tredjeplatsen i premiären.
I mixklassen är det så här långt en prestigekamp mellan IFK Göteborg och Göteborg-Majorna OK där de förstnämnda har ett försprång på 70 poäng.
Tre deltävlingar återstår av Stafettligan 2026: Tiomila 2-3 maj, Ronneby kavlen 17 maj och finalen i Alfta 7 juni.
Ställningen i Stafettligan efter två av fem deltävlingar:
Damer
Herrar
1. Stora Tuna OK 1, 400
Mix
1. IFK Göteborg Orientering 1, 740
Bildtext toppbild: Starten i herrklassen på O-stafetten med Kils OK:s Viktor Skoog någon meter före resten av startfältet. Bild: Johan Trygg.
Relaterade nyheter
Stora Tuna OK och IFK Göteborg vinner Stafettligan #2 - på O-stafetten
Svante Selin och Malin Agervig Kristiansson vinner Natt-SM 2026
Dags för Natt-SM utanför Alingsås