August och Jonatan

Bild: Simon Rehnström

25.09.2026

Tre orienterare får Elitidrottsstipendiet 2026–2027

Svensk Orientering
Tre svenska orienterare finns bland de 60 elitidrottare som tilldelas Riksidrottsförbundets och Svenska Spels Elitidrottsstipendium för 2026–2027. August Mollén, Jonatan Ståhl och Jonatan Gustafsson får vardera 60 000 kronor för att underlätta kombinationen av elitidrott och eftergymnasiala studier.

För Svensk Orientering är det tre välmeriterade landslagsidrottare som får stipendiet.

August Mollén, OK Denseln, studerar industriell ekonomi vid Chalmers tekniska högskola och är en av världens främsta sprintorienterare, med både VM- och EM-medaljer på meritlistan.

Jonatan Ståhl, IFK Mora OK, studerar vid Umeå universitet och tillhör den absoluta världseliten i skidorientering, med bland annat seger i den totala världscupen och flera mästerskapsmedaljer.

Jonatan Gustafsson, KFUM Örebro Orientering, studerar till jägmästare vid SLU i Uppsala och har under flera år varit en av världens främsta sprintorienterare, med återkommande medaljer på VM och EM.

– För att elitidrottare ska kunna nå sin fulla potential och kunna prestera i sina landslag på bästa sätt är ekonomiskt och personellt stöd avgörande. De ekonomiska förutsättningarna för de flesta elitidrottare är tuffa. Genom att ge stöd till deras utveckling och välmående skapar vi förutsättningar för resultat på världsnivå. Att studera och idrotta, att ha dubbla karriärer, ger även en grund för hållbara liv under och efter idrottskarriären, säger Anna Iwarsson, ordförande i Riksidrottsförbundet.

Utöver stipendiet får idrottarna tillgång till stöd från Riksidrottsförbundets elitidrottsverksamhet inom bland annat idrottspsykologi och idrottsmedicin. De kommer också att ta emot stipendierna i samband med Idrottsgalan den 18 januari 2027 i Avicii Arena.

Läs mer om stipendiet
1/5

Relaterade nyheter

Namnlös Design (5)
Orientering och inkludering i fokus på EuroMeet och Allemansrättens dag
Karolin Ohlsson
VM-medaljören gör comeback – för att bryta stigmat kring psykisk ohälsa
Ungdomar
Ungdomsrådets Höstsamling ställs in – ny träff planeras i vinter
5Fmolc0joua
Utvecklas som orienteringstränare i höst