Uppskattat 100-årsfirande på Swedish League-arenan
04.05.2019

Uppskattat 100-årsfirande på Swedish League-arenan

Orientering
I samband med lördagens Swedish League-deltävling i Nacka uppmärksammades att det var 100 år sedan den första officiella tävlingen arrangerades – alldeles i närheten av den plats där dagens tävling avgjordes.

I den här artikeln kan ni se tre bilder från jubileumsdagen i Fisksätra. I kommande nummer av Skogssport blir det fler foton.

På det hela var det ett väldigt lyckat firande, tycker Svenska Orienteringsförbundets chef Susanne Söderholm.

- Det blev mycket trevligt, många har varit och kikat i vårt tält och även media har intresserat sig för vårt jubileum. Jättekul, säger Söderholm.

- Firandet kommer att fortsätta hela året och bland annat hoppas vi på många trevliga möten på O-Ringen i Kolmården!

På 100-årsfirandet hölls tal både av SOFT:s ordförande Inge Blomberg (mitten) och av RF-basen Björn Eriksson (till höger).

Många intresserade sig för de historiska bilderna och utställningen av gammal utrustning.

Relaterade nyheter

Johannafrida
Ridefelt lämnar återbud och avslutar karriären – Vikström ny VM-reserv
1000044837
Guld och silver till Freja Hjerne och Wilmer Selin på långdistansen i junior-VM
JVM Invigning 2025
Ek och Björk bästa svenskar på het JVM-sprint
Silverlaget på JVM:s sprintstafett med från vänster: Alva Björk, Max Österberg, Hannes Mogensen och Freja Hjerne.
Alva Björk spurtade Sverige till silver på JVM:s sprintstafett