Svensk Orientering logotyp
09.10.2026

Höstträffen 2026 20-21 november

Orientering
Hur får vi fler barn och ungdomar att börja med orientering, och hur får vi dem att stanna? Den 20–21 november samlas Skånes orienteringsklubbar på Backagården i Höör för att ta sig an frågan tillsammans med Svenska Orienteringsförbundet. Som vanligt träffas även banläggare, ungdomsledare, ordförande och kommittéer.

I år står utbildningen Rekrytera och behålla i centrum i årets upplaga av hösträffen. Svenska Orienteringsförbundet leder två pass med inspiration, nytt material och konkreta verktyg i denna viktiga fråga. 

Utbildningen vänder sig till alla som vill bidra i klubben: ledare, tränare, styrelseledamöter, unga ledare och föräldrar. Ju fler från samma klubb som deltar, desto lättare blir det att komma igång efteråt. Är ni tre eller fler som går båda passen kan ni fortsätta arbetet som en lärgrupp på hemmaplan tillsammans med er idrottskonsulent.

Fredag: 

  • Drop in 17:30 - 18:30 kaffe och mingel
  • 18:30 Alt. 1 SOFTs utbildning, rekrytera och behålla (hur stärker vi våra ledare)
    18:30 Alt. 2 Diskussionsträff Banläggning (Skog & Sprint)
  • 21:00 Middag
  • Erfarenhetsutbyte och samkväm

Ledarna är grunden i föreningen. Under passet får ni inspiration, tips på material och verktyg från Svenska Orienteringsförbundet för att stärka era ledare och stödja deras arbete. 

Lördag: 

  • 07:00 - 08:20 Frukostbuffé och tid till träning eller erfarenhetsutbyte
  • 08:30 Fyllnadsval
  • 09:00 Alt. 1. Del 2 av rekrytera och behålla (för samtliga deltagare som inte deltar på banläggarkonferensen)
  • 09:00 Alt. 2. Banläggarkonferens
  • 11:30 Magnus Nilsson RF-SISU
  • 12:00 Lunch
  • 13:00 Kommittémöten, ordförandekonferens och ungdomsledarträff
  • 16:00 Eftermiddagsfika

Hur får vi fler barn och ungdomar att börja med orientering och hur får vi dem att stanna? Passet ger inspiration och kunskap om att rekrytera och behålla medlemmar och ledare.

Kostnad
Kostnaden faktureras klubbarna i efterhand.

  • Rekrytera och behålla, fredag + lördag med övernattning: 900 kr
  • Rekrytera och behålla, fredag + lördag utan övernattning: 450 kr
  • Fredag + lördag med övernattning: 1 250 kr
  • Banläggarforum fredag + lördag utan övernattning: 850 kr
  • Heldag lördag: 450 kr
  • Endast fredag kväll: 450 kr

Anmälan görs i Eventor senast 3 november https://eventor.orientering.se/Activities/Show/27288 
Frågor? Robert Lood, robert.lood@skanesof.se

Varmt välkomna till Backagården!

Relaterade nyheter

Svensk Orientering logotyp
Regelöversyn av Fyrklubbs
Svensk Orientering logotyp
SM i långdistans avgjordes på hemmaplan i Göinge
Ertjjaw Aq8
Guld och stafettbrons när skånska ungdomar imponerade på USM
Svensk Orientering logotyp
Beslut om överklaganden – DM Medeldistans 2026