Svensk Orientering logotyp
18.09.2026

SM i långdistans avgjordes på hemmaplan i Göinge

Orientering
Långdistans-SM avgjordes helgen 12–13 september i de tuffa skogarna vid Immeln i Östra Göinge med FK Göingarna som arrangör. Kval kördes på lördagen och finalerna på söndagen.

Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, vann D21 dominerade sin klass och vann med drygt sju minuter till tvåan Hanna Lundberg, OK Renen. I H21 tog Viktor Svensk, Stora Tuna OK, guld knappt två minuter före brodern Emil Svensk med Gustav Bergman på tredje plats. 

Skånska insatser

Bäst av skåningarna var Felicia Persson, Helsingborgs SOK, som tog brons i D18. Det var en tuff tättstrid i D18 och det skilde knappt en minut mellan de tre pallplatserna. I samma klass slutade Elsa Ehrenborg, Lunds OK, på femte plats.

Om arrangemanget

Bakom mästerskapet låg ett omfattande arbete av FK Göingarna som lagt drygt ett år att förbereda tävlingen efter att axlat arrangemanget ifjol med kort varsel. En av banläggarna beskrev området som ren vildmark.

Fotografen Lennie Malmgren (Orebranch Photography) skildrar helgen och arbetet bakom mästerskapet i sitt reportage Ett SM byggt av hundra händer: https://orebranch.blogspot.com/2026/09/ett-sm-byggt-av-hundra-hander.html som är väl läsvärd för den som vill läsa mer om tävlingarna. 

Relaterade nyheter

Ertjjaw Aq8
Guld och stafettbrons när skånska ungdomar imponerade på USM
Svensk Orientering logotyp
Beslut om överklaganden – DM Medeldistans 2026
IMG 20260809 164757767
Skånska guld och silver i Veteran-VM i Polen
Svensk Orientering logotyp
Dubbelt EYOC-silver till Elsa Ehrenborg