Svensk Orientering logotyp
10.10.2020

Alla favoriter vidare till final

Orientering
Alla förhandsfavoriter tog sig genom förmiddagens sprintkval i ett småregnigt Örebro. 14.20 inleds SVT-sändningarna från SM-finalen.

Världsettan Tove Alexandersson, Stora Tuna, och Emma Bjessmo, IFK Lidingö, segrade i varsitt kvalheat.

Snabbast på herrsidan var Emil Svensk, Stora Tuna, och regerande mästaren Martin Regborn, tävlande för Örebroklubben Hagaby.

svenskorientering.se pratade med en rad topplöpare efter kvalet och bilden var samstämmig; kvalet bjöd inte på några större klurigheter.

- Det var en ganska enkel bana. I finalen kommer det nog att bli något helt annat, säger Järlas Anastasia Denisova som slutade tvåa i sitt heat, slagen av Emma Bjessmo med 6 sekunder.

HÄR hittar du preliminära resultat från kvalet i samtliga klasser.

Relaterade nyheter

Johannafrida
Ridefelt lämnar återbud och avslutar karriären – Vikström ny VM-reserv
1000044837
Guld och silver till Freja Hjerne och Wilmer Selin på långdistansen i junior-VM
JVM Invigning 2025
Ek och Björk bästa svenskar på het JVM-sprint
Silverlaget på JVM:s sprintstafett med från vänster: Alva Björk, Max Österberg, Hannes Mogensen och Freja Hjerne.
Alva Björk spurtade Sverige till silver på JVM:s sprintstafett