Svensk Orientering logotyp
14.05.2021

Bliz blir ny partner till SOFT

Orientering
Bliz blir med start under EM i Schweiz sponsor av sol- och sportglasögon till svenska landslaget i orientering.

Future Eyewear Group grundades 1984 med försäljning av sol- och läsglasögon. 1987 föddes Prestige, det första av Future’s egna varumärken. Nu har företaget en omfattande egen varumärkesportfölj, inklusive Dr.Zipe, Bliz, Prestige, Granite & Minibrilla.

- Jag är glad över att kunna presentera ytterligare en partner som står för innovation och kvalitet inom sitt område. Vårt landslag är bäst i världen och vi strävar alltid efter att ha partners som är bäst inom sitt område för att nå maximalt resultat, säger Fredrik Tanfara, Marknads-och Försäljningschef på Svenska Orienteringsförbundet

Relaterade nyheter

Årets juniorvärldsmästare på långdistans, Freja Hjerne, är en av 24 löpare i Sveriges trupp till JEC i Skottland.
Sveriges trupp till JEC i Skottland
20250915 Hittahem Teromarjamäki 11
Filip Dikmen fick känna på världsmästarklass när konceptet "Kändis Hittarhem" kom till Sätra
Bengt Bivrin, Snättringe SK, drar ett tåg på Veteran-SM:s medeldistans i lördags. Bakom skymtar också Yngve Karlsson, IFK Mora SK, Sven Anders Olsson, Attunda OK och Ulrika Ribbholm, OK Njudung.
Över 5000 starter under snabblöpt Veteran-SM på Öland
Simon Hector springer in i mål
Marie Olaussen och Simon Hector vinner långdistans-SM