Svensk Orientering logotyp
07.11.2019

Dags att fördela årets utmärkelser – rösta på dina favoriter!

Orientering
Lördagen den 16 november är det dags att prisa de orienterare som gjort något utöver det vanliga i år. Här och nu kan du rösta på dina favoriter.

Vem är årets komet? Vilket är årets lag? Vem är årets långdistansare? Vem/vilka stod för årets prestation?

2019 har varit ett år fyllt av fantastiska prestationer, och inför höstsamlingen i Södertälje vill vi att du röstar på dina favoriter!

Omröstningen som pågår fram till den 12 november sker via Eventor. Klicka på följande länk, och tipsa gärna dina orienteringsvänner: https://eventor.orientering.se/Activities/Show/11141

De senaste åren har våra medlemmars röster vägts samman med hemlig jurys åsikter, och så blir fallet även i år. Orienteringssverige i stort, det vill säga alla medlemmar, har 50 procents makt och resterande delen av inflytandet har juryn. Våra utvalda experter (som inte jobbar på Svenska Orienteringsförbundets kansli) har en stor och bred kunskap om svensk orientering.

Många frågor söker sina svar så in och rösta!

Relaterade nyheter

Gustav Bergman högst upp på pallen efter sin tionde totalseger i Swedish League. Övriga från vänster: Simon Imark, Martin Regborn, Simon Hector, Emil Svensk och Oskar Hagström.
Tionde totalsegern för Gustav Bergman i Swedish League
USM Karolinaöstlund 1
Glädjefull USM-helg
Årets juniorvärldsmästare på långdistans, Freja Hjerne, är en av 24 löpare i Sveriges trupp till JEC i Skottland.
Sveriges trupp till JEC i Skottland
20250915 Hittahem Teromarjamäki 11
Filip Dikmen fick känna på världsmästarklass när konceptet "Kändis Hittarhem" kom till Sätra