
På lördag avslutas VM i precisionsorientering med en stafett. De svenska lagen är nu utsedda. "Vi kommer med två starka lag", säger lagledare Erik Lundkvist.
I den öppna klassen tävlar Marit Wiksell (som tog VM-silver i TempO), Jens Andersson och Martin Fredholm (fixade VM-guld i PreO tidigare idag).
I paralympicklassen är Inga Gunnarsson först ut, följd av Ola Jansson. Sistasträckan gör Michael Johansson som plockade ett VM-guld i paralympicklassen idag.
- Bägge lagen är favoriter och har chans på medalj. Laget som tävlar i öppna klassen får tuffast konkurrens från Norge, Finland och Italien. Paralympic-laget möter hårt motstånd från Tjeckien och Ryssland. Men vi har två starka lag, säger lagledare Erik Lundkvist.
Relaterade nyheter

Precisionsorientering
26.07.2025
O-Ringen Precisionsorientering 2025

Precisionsorientering
17.07.2025
Tempo i Gåvsta, Uppland, när deltävling 4 avgjordes i Svenska Cupen

Precisionsorientering
30.06.2025
Deltävling 3 i Svenska Cupen PreO avgjord i Idre

Precisionsorientering
08.06.2025