Svensk Orientering logotyp
24.09.2019

Elitidrottsstipendium till Ohlsson, Lysell och Lindkvist

Orientering
Karolin Ohlsson, Jerker Lysell och Linda Lindkvist får RF:s och Svenska Spels elitidrottsstipendium 2019-2020.

Elitidrottsstipendiet är ett samarbete med Svenska Spel och ska möjliggöra för den aktiva att kunna kombinera elitidrott och studier efter gymnasiet. Riksidrottsförbundet och Svenska Spel delar ut ett stipendium på 50 000 kronor per stipendiat en gång per termin (25 000 kronor per termin) till 75 aktiva.

Under tisdagen offentliggjordes vilka som tilldelas stipendiet 2019-2020 och i listan hittar vi tre orienterare: Karolin Ohlsson och Jerker Lysell som är med i orienteringslandslaget samt skidorienteraren Linda Lindkvist.

Elitidrottsstipendiet har delats ut sedan 1980 och det består av mer än själva pengarna, bland annat ingår ett resursstöd från Riksidrottsförbundet. Läs mer om stipendiet HÄR.

HÄR är hela listan med stipendiater.

Relaterade nyheter

Hittaut
Hittaut-Festivalen i Akalla: En succé med labyrinter och massor av orienteringsglädje
Björn Persson och Mats Rosander på en stubbe inför Tiomila 2025
Rekordmånga lag anmälda till Tiomila efter pandemin
Finalfältet i herrklassen på knockout-sprinten vid ASOM i Belgien. I mitten Jonatan Gustafsson som slutade sjua och August Mollén som blev tvåa bakom finländaren Tuomas Heikkilä (skymd bakom Mollén).
Litet gäng på viktiga sprintförberedelser i Belgien
IFK Göteborgs vinnande lag kramar om varandra
OK Linné och IFK Göteborg vinnare av Stafettligan #2