Svensk Orientering logotyp
05.02.2019

Förbundskapten Wickbom: "Ser lovande ut!"

Skidorientering
Det svenska landslaget i skidorientering laddar det allra sista inför onsdagens EM-premiär bestående av en sprint. "Vi har haft otroligt fina dagar här inför tävlingarna", säger förbundskapten Frans Wickbom.

Merparten av det svenska laget har snart varit på plats i Sarikamis, nordöstra Turkiet, i en vecka. Allt för att anpassa sig till den höga höjden.

Endast en åkare saknas, Frida Sandberg (Säterbygdens OK) har problem med luftrören och har ersatts av Emma Bergström (I 19 IF).

- Alla som är här mår bra och vi har haft otroligt fina dagar. Just höjden är den stora utmaningen och vi får se hur åkarna reagerar på den i tävlingstempo, säger förbundskapten Frans Wickbom.

- Förhållandena är kanon med mycket snö och bra väder. Boende, mat och välkomnande har varit superbra. Sedan får vi se i morgon vilken typ av spårsystem och orientering det blir, men det ser lovande ut.

Här är EM-programmet:
Onsdag: Sprint
Torsdag: Mixedstafett
Fredag. Medeldistans
Söndag: Långdistans
Måndag: Stafett

HÄR hittar du bulletin 4 med all tillgänglig info om tävlingarna.

Relaterade nyheter

 Joel Kärrman är ny förbundskapten för skidorienteringslandslaget. Den gångna veckan har Joel drillat åkarna på Idre Fjälls utlagda snö.
Snökänning för skidorienteringslandslaget
IMG 6010
Anmälan till Rikslägret Vinter 2026 är öppen
Skidorienterare under EM i Finland tidigare i år
Joel Kärrman ny förbundskapten i skidorientering – och här är landslaget för nästa säsong
Skidorienteringslandslaget
Förändringar i skidorienteringslandslagets ledarstab