01.11.2022

Göran Winblad – årets tränare i Norge

Orientering
Svenske Göran Winblad har fått utmärkelsen årets tränare i norsk orientering. Winblad som är tränare i OK Moss fick motta utmärkelsen vid Norges Orienteringsförbunds kompetenshelg det gångna veckoslutet.

Göran Winblad, den förre Rehns BK-löparen, har bott och verkat i Norge i flera år. Till vardags är han fysioterapeut men är också en mycket duktig filmare. Han har verkat som tränar i OK Moss under några år och har nu alltså fått den fina utmärkelsen årets tränare i norsk orientering.

Här är några lovord om 31-årige Winblad från klubbmedlemmar i OK Moss:

– Han ser alla, och är ständigt intresserad av att utvecklas som tränare till det bästa för oss som idrottare, säger en av OK Moss löpare.

– Göran har varit vår tränare i ett antal år redan, och vi har varit väldigt nöjda med honom hela tiden. Men den här säsongen är vi också många som har haft bra resultat.

Till exempel tog Alfred Björneröd från OK Moss en dubbelseger under NM-sprinten i år.

Bildtext: Göran Winblad har utsetts till årets tränare i norsk orientering. Bild: OK Moss.

Relaterade nyheter

Stafettligan2024 Tildandersson
Så följer du Stafettligan #2
Natt-sm 2025
Aumo och Ridefelt segrare på Natt-SM 2025
Simon Imark spurtar mot guld på Ultralång-SM i Nyköping. Natten mot fredag finns chansen till ett nytt guld på Natt-SM hemma i Stockholm för Imark.
Simon Imark med chans på andra raka SM-guldet
Swedish League målgång 2024
Ny final för Swedish League – avgörs i Örebro i september