Svensk Orientering logotyp
30.10.2014

Hollowell: "En spännande utmaning"

Orientering
Tom Hollowell har tidigare varit chef för både O-Ringen och Svenska Orienteringsförbundet. Nu blir han verkställande direktör på Internationella Orienteringsförbundet: "En spännande utmaning", säger Hollowell.

Efter sommarens VM i Italien aviserade Barbro Rönnberg att hon skulle sluta som generalsekreterare för Internationella Orienteringsförbundet.
1 januari kommer efterträdaren att tillträda. Och valet föll på Tom Hollowell som kommer att ha titeln verkställande direktör:
- IOF council har varit tydlig och vill att jag ska vara pro-aktiv och driva frågor. Marknadsföring och sponsring är två av de viktigaste delarna. Men det kommer också att handla om att jobba med utvecklingen av världscupprogrammet och hur ett framtida VM-upplägg ska se ut, säger Hollowell som kommer att ha sin bas i Karlstad och kommer att vara på IOF-kansliet i Helsingfors några dagar i månaden.
Svenska Orienteringsförbundets förbundschef Susanne Söderholm är glad över att valet föll just på Tom Hollowell:
- Ett klockrent val av IOF och jag ser verkligen fram emot att få samarbeta ännu mer med Tom framöver.
Läs en längre intervju med Tom Hollowell i nästa nummer av Skogssport som kommer 10 november.

Relaterade nyheter

Emil Svensk vid målgång
Simona Aebersold och Emil Svensk totalvinnare av O-Ringen 2025
Tove Alexandersson vinner O-Ringens fjärde etapp
Tove Alexandersson och Emil Svensk vinner O-Ringens fjärde etapp
Isac Von Krusenstierna
Isac von Krusenstierna och Simona Aerbersold vinnare av O-Ringensprinten
Simona Aebersold
Aebersold och Svensk tog andra etappsegern på O-Ringen