Svensk Orientering logotyp
18.09.2020

Kvalettan Risby: "En otroligt svår terräng"

Orientering
SM i Göteborg är igång. Damerna har just kvalat klart och samtliga favoriter är vidare till helgens finaler.

Under fredagen kvalas det till SM medeldistans och SM långdistans och kvalarenan ligger i Nödinge, 25 kilometer norr om Göteborg.

Heatsegrare i D21 blev Lisa Risby, OK Kåre, Alva Olsson, Linköpings OK, Helena Bergman, OK Ravinen, och Sara Hagström, IFK Göteborg. Och efter loppet var det många löpare som vittnade om tuff terräng och kluriga utmaningar.

- Det är en otroligt svår terräng, väldigt tuff och krävande. Det var mycket vägval och man känner sig aldrig riktigt säker på det man gjort, säger Lisa Risby som hade bäst tid av samtliga löpare.

orienteringsmagasinet.se hittar du tv-intervjuer med kvalettorna Risby, Hagström och Olsson.

Liveresultaten hittas HÄR

Relaterade nyheter

Hittahem Sätra 15Maj2024 Teromarjamäki 070
Hittahem sprider orienteringen till fler, nu når konceptet 21 föreningar
Frida Vikström
15 aktiva är uttagna till Utvecklingslandslaget 2026
Max Österberg
22 löpare är uttagna till Juniorlandslaget 2026
Följande fem har olika roller i orienteringslandslagets organisation. Från vänster: Erik Mattsson, Tomas Yngström, Lina Strand, Håkan Carlsson och Kalle Dalin.
Orienteringslandslagets organisation 2026