Orienterare springer mot mål

Bild: Tero Marjamäki

Min första tävling – film och broschyr guidar nya orienterare

Svensk Orientering
Att springa sin första orienteringstävling kan kännas stort och det kan vara många frågor som snurrar i huvudet. Hur funkar anmälan? Vad behöver jag ha med mig? Och vad händer egentligen vid starten?

Därför har vi tagit fram filmen och broschyren ”Min första tävling”, som på ett enkelt och tryggt sätt visar hur allt går till – från anmälan till målgång.

– Vi vet att många nybörjare har många frågor inför sin första tävling. Filmen är tänkt att guida och göra upplevelsen både enklare och roligare, säger Tero Marjamäki, kommunikationschef på Svenska Orienteringsförbundet.

I filmen får man bland annat tips på vad man bör packa, hur startproceduren fungerar och vad som väntar under själva loppet. Tanken är att sänka trösklarna och locka fler att ta steget in i tävlingsvärlden.

– Orientering är för alla. Vi vill visa att det inte behöver vara krångligt att komma igång, fortsätter Tero Marjamäki.

I samband med filmen har vi ävent tagit fram broschyren ”Min första tävling” som precis som filmen går igenom allt man behöver veta för att ta sig an sin första tävling. Broschyren går givetvis också att skriva ut och ha med sig som guide. 

Filmen och broschyren har tagits fram av Svenska Orienteringsförbundet i samarbete med Stockholms Orienteringsförbundet. Tack till alla medverkande och föreningarna Väsby OK och Attunda OK. Tack också till Fuze PR för filmning, klippning och formgivning. 

Ladda ned broschyren här

Relaterade nyheter

Viktor Svensk och Martin Regborn på Världscupen i Idre FJäll.
Världsexperter samlas för att lyfta svensk uthållighetsidrott
Fritidskortet
Föreningar – dags att förbereda er för Fritidskortet
Peter Öberg (f.d. landslagslöpare) och Alexander Wiklund på VM-läger i Kuopio
Idrottspsykologen Alexander Wiklund om hur du hanterar nerverna under tävlingssäsongen
Ettan (1)
Fullmatat sommarnummer – missa inte Orienteraren #2 2025