
Bild: Tero Marjamäki
Min första tävling – film och broschyr guidar nya orienterare
Därför har vi tagit fram filmen och broschyren ”Min första tävling”, som på ett enkelt och tryggt sätt visar hur allt går till – från anmälan till målgång.
– Vi vet att många nybörjare har många frågor inför sin första tävling. Filmen är tänkt att guida och göra upplevelsen både enklare och roligare, säger Tero Marjamäki, kommunikationschef på Svenska Orienteringsförbundet.
I filmen får man bland annat tips på vad man bör packa, hur startproceduren fungerar och vad som väntar under själva loppet. Tanken är att sänka trösklarna och locka fler att ta steget in i tävlingsvärlden.
– Orientering är för alla. Vi vill visa att det inte behöver vara krångligt att komma igång, fortsätter Tero Marjamäki.
I samband med filmen har vi ävent tagit fram broschyren ”Min första tävling” som precis som filmen går igenom allt man behöver veta för att ta sig an sin första tävling. Broschyren går givetvis också att skriva ut och ha med sig som guide.
Filmen och broschyren har tagits fram av Svenska Orienteringsförbundet i samarbete med Stockholms Orienteringsförbundet. Tack till alla medverkande och föreningarna Väsby OK och Attunda OK. Tack också till Fuze PR för filmning, klippning och formgivning.
Relaterade nyheter

Världsexperter samlas för att lyfta svensk uthållighetsidrott

Föreningar – dags att förbereda er för Fritidskortet

Idrottspsykologen Alexander Wiklund om hur du hanterar nerverna under tävlingssäsongen
