Svensk Orientering logotyp
05.05.2021

Nu drar juniortävlingarna igång

Orientering
Juniorsäsongen startar äntligen med tävlingar i Bjursås och Mora under Kristi himmelsfärdshelgen. Tänkta JVM-testerna skjuts dock på framtiden.

Tävlingarna i Dalarna var tänkta som uttagningstävlingar till både JVM och EYOC tillsammans med JVM-testerna i Blekinge den 29-30 maj. Efter att JVM flyttats till den 5-10 september har landslagsledningen bestämt att även JVM-testerna flyttas framåt. Förhoppningen är att de genomförs i slutet av juli eller i början av augusti. Exakta datum är än så länge inte helt klara, men arbetet med flytten har påbörjats tillsammans med OK Orion.

- Jag är optimist och tror verkligen att vi kommer få till JVM-tester närmare själva JVM. OK Orion har varit väldigt tillmötesgående och en lösning är på gång, säger juniorförbundskapten Kalle Dalin.

När det gäller uttagningskriterier för juniorernas internationella tävlingar EYOC och JVM gäller följande:

  • Långdistans Bjursås 13 maj
  • Medeldistans Mora 15 maj
  • Långdistans Mora 16 maj
  • 2 eller 3 JVM-tester i Karlskrona, sprint, lång och eventuellt ytterligare en medeldistans.
  • Sprint-SM, om det arrangeras innan 2 augusti

Mer information om tävlingarna i Dalarna under Kristi himmelsfärd kommer under torsdagen.

Relaterade nyheter

Emil Svensk vid målgång
Simona Aebersold och Emil Svensk totalvinnare av O-Ringen 2025
Tove Alexandersson vinner O-Ringens fjärde etapp
Tove Alexandersson och Emil Svensk vinner O-Ringens fjärde etapp
Isac Von Krusenstierna
Isac von Krusenstierna och Simona Aerbersold vinnare av O-Ringensprinten
Simona Aebersold
Aebersold och Svensk tog andra etappsegern på O-Ringen